Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mucize bitki safran

Mucize bitki safran

Karabük`ün Safranbolu İlçesi`nde üretilen ve gramı 7,5-10 milyon liradan satılan safran bitkisi, kendi ağırlığının yüz bin katı kadar sıvıyı boyayabilme özelliği yanında, kimya sanayiinde ve baharat olarak da kullanılıyor.

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye`de sadece ilçenin Davutobası Köyü`nde ve az miktarda da Kastamonu`da yetiştirilen ülkenin en pahalı baharat bitkisi Safran, Hititler döneminden beri Anadolu`da biliniyor.

Eylül ve Ekim ayları arasında mor renkli ve hoş kokulu çiçekleri açan, 15-30 santimetre boylarında, etli ve yuvarlak 2-3 santimetrelik soğanında üretimi gerçekleştirilen Safran Bitkisi`nin, Grekler döneminde Batı Anadolu`da ticareti yapılmış, Osmanlılar döneminde de önemini koruyan bir ihraç ürünü olmuş.

Ürün olarak kullanılan kısmı yalnızca çiçek tohumları olduğundan maddi değeri de oldukça yüksek olan bitkiden sanayi, aşure, pilav ve lokum yapımında koku verici olarak faydalanmasının yanı sıra, boya maddesi ve ilaç yapımında da yararlanılıyor.

Üretim sadece 3 dönümlük arazide
Safranbolu Kaymakamı Celal Ulusoy yaptığı açıklamada, Safran Bitkisi`nin ilçelerindeki birkaç köyde daha yetiştirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını, ancak şu anda sadece 3 dönümlük bir arazide ekiminin gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle dedi:

"Geçen yıl yaklaşık 2 kilogram ürün elde edilen bitkiden, bu yıl 2-3 kilogram arasında ürün bekliyoruz. Bitkinin ekilme işlemleri ağustos ayında tamamlandı ve ekim ayında da ürün alınmaya başlanacak. Gramı, 7,5-10 milyon lira arasında satılıyor. Üreticilerin elinden kalan bitkileri biz satın alarak onlara destek olmaya çalışıyoruz. Amacımız, yeni bahçeler oluşturarak bu bitkinin üretimini yaygınlaştırmak. Fakat, soğanları 3 yılda bir söküldüğünden yeni ürünler almak için beklemek gerekiyor. Birden bire büyük üretime geçmek mümkün olmuyor. Bu doğrultuda, bitki soğanının ilçe dışına çıkmasını engelliyoruz. Safran Bitkisi`nin koruma altına alınması için Kültür Bakanlığı`na başvurduk. Vatandaşlarımızı yetiştiricilik konusunda aydınlatmak için kitapçık hazırlıyoruz. Üretime ilişkin kurslar açmayı da düşünüyoruz."

(aa)
417
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.