Magazin

Modern genç kızın çelişkisi

Modern genç kızın çelişkisi

'Çocuk da yaparım kariyer de' sözü, başta kulağa hoş geliyor ancak işin aslı farklı.

Yaşları 16 ile 25 arasında değişen genç kızlar; bir film yıldızı kadar güzel ve çekici olmak, filmlerdeki başarılı karakterler gibi kariyer yapmak ve aile kurmak arasında sıkışıp kalıyor.

Yapılan araştırmalara göre genç kızlar, bir yandan ince bedenli, bakımlı popüler kültür ikonları gibi görünmeye, bir yandan da kariyer sahibi bağımsız, kendi ayakları üstünde duran kadınlar olmaya çabalıyor.

ABD'de uluslararası bir araştırma şirketinin anketine katılan 1000 genç kadının yüzde 40'ı gelecekleri hakkında baskı hissettiklerini ve vücutlarının şekli hakkında korku duyduklarını söyledi.

Hem Paris gibi, hem değil!
Araştırmaya göre kızlar hem Paris Hilton gibi etkileyici, hem de ciddi ve bağımsız görünmek istiyor. Sonuçlar kızların yüzde 39'unun çok hızlı büyüdüğünü düşündüğünü, yüzde 79'unun hem kariyer, hem de mutlu bir aile istediğini gösteriyor. Yüzde 38'i ise vücutlarının bir kısmını açıkta bırakan kıyafetler giydiklerinde 'seksi' göründüklerini düşünüyor.

Bradley Hastanesi çocuk psikoloğu Jennifer Dyl, psikolojik tedavi gören, 12-17 yaş aralığındaki 208 genç kadınla yaptığı çalışmada, vücutlarından memnun olmayanların, görünüşüyle ilgili endişe taşımayan hastalarla karşılaştırıldığında depresyona ve intihara çok daha yatkın olduklarını belirledi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 27.07.2006
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.