Magazin

Mikroçipsiz hayvan AB'ye giremeyecek

Mikroçipsiz hayvan AB'ye giremeyecek

1 Ekim'den itibaren 'mikroçipsiz' evcil hayvanlar, AB ülkelerine alınmayacak. Kurallar kuduz hastalığını taşıma özelliği olan hayvanlar için geçerli olacak.

Avrupa Birliği ülkelerine götürülecek evcil hayvanlara 'mikroçip' takılması zorunluluğu getirildi. 1 Ekim'den itibaren 'mikroçipsiz' evcil hayvanlar, AB ülkelerine alınmayacak. Kurallar kuduz hastalığını taşıma özelliği olan hayvanlar için geçerli olacak. Bu uygulama kanatlı hayvanlar için geçerli değil. Evcil hayvanların AB ülkelerine seyahatinde istenen koşullar şöyle:
 • Evcil hayvan, ISO 11784 ve 11785 standartlarına uygun bir mikroçip taşıyacak ya da dövme ile tanımlanacak.

 • Seyahatten en az üç ay önce evcil hayvandan alınan kan örneği, AB tarafından onaylı bir laboratuvarın kuduz titre testinden geçirilecek.

 • Kan alımından en az 30 gün önce kuduz aşısı yapılacak ve kuduz olmadığına ilişkin belge alınacak.

 • Yetkili laboratuvardan verilecek bu belge, diğer belgelerle birlikte, petin seyahati boyunca yanında bulundurulacak.

 • İl Tarım Müdürlükleri veteriner hekimi tarafından imzalanmış, evcil hayvanın gideceği ülkenin dilinde ve İngilizce olarak hazırlanmış standart sağlık sertifikası alınacak.

 • Bu sertifika, veriliş tarihinden itibaren dört ay veya eğer aşının etki süresinin bitiş tarihi dört aydan daha önce ise etki bitiş tarihine kadar geçerli olacak.

 • İrlanda, İsveç ve İngiltere yeni kuralların dışında kaldı. Bu ülkelere giren tüm evcil hayvanlara karantina uygulamasına devam edilecek.


 • Deri altına enjekte ediliyor
  Ankara Pet Hospital Tüp Köpek Uzmanı Veteriner Hekim Dr. Aydın Aksu, hayvanlarını kaybeden insanların, mikroçip içinde yer alan kimlik numarası ile rahatlıkla bulabileceklerini söyledi. 1-2 santimlik bir çipi deri altına enjekte ederek uygulamanın gerçekleştiğini aktaran Aksu, hiçbir yan etkisi veya alerjik reaksiyonu olmadığını vurguluyor. Aksu çipin yerleştirilme süresinin ise iki veya üç saniye olduğunu söylüyor.
  (Hürriyet)
  Yayın tarihi: 04.07.2004
  439
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.