Magazin

Michael Moore değil Kuzguncuklu Uğur'um

Michael Moore değil Kuzguncuklu Uğur'um

Uğur Yücel son filmi için kendisine yapılan 'Türkiye'nin Michael Moore'u' benzetmelerine, 'Ben Michael Moore değil Kuzguncuklu Uğur'um' yanıtını verdi.

Uğur Yücel'in ilk yönetmenlik denemesi 'Yazı Tura'nın, Güneydoğu'da askerlik yaparken bacağını ve kulağını kaybeden iki askerin dramından yola çıkan konusu ve savaş karşıtı mesajları, Michael Moore'un Amerika'nın Irak işgalini eleştirdiği 'Fahrenheit 9/11' belgeselinde benzerlikler taşıdığı yönünde tartışmaları da beraberinde getirdi.

BENİMKİ BAMBAŞKA
'Türkiye'nin Michael Moore'u' benzetmesine karşı çıkan Uğur Yücel, 'Ben Michael Moore değil Kuzguncuklu Uğur'um' diyerek şunları söyledi: 'Moore'un son belgeseli de savaş karşıtı mesajlarıyla öne çıkıyor. Ortak yönlerimiz var ama benim yaptığım çalışma bambaşka. Onun tarzı dokümanter benimkisi ise bir sinema filmi. 'Yazı Tura'yı çekerken yola hiçbir zaman bir Güneydoğu projesi olarak çıkmadım. 'Dur şurda kanayan bir yara var, bende bu acıyı biraz deşeyim' diye bir derdim olmadı.

HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM
Bu filmin hiçbir siyasi amacı ve politik duruşu yok. Ben bu vatanın çocuğuyum her Türk gibi ben de bu olaylar karşısında acı duyuyorum. Ben karakterleri yazarken onların ruhuna geçiyorum. Benimde mayında ayağım kopsa aynı Rıdvan gibi düşünürdüm. Evet bir isyan da var. Tabii ki, bu film hakkında tartışmalar yaratılacak. Ama Michael Moore'a benzetileceğimi hiç düşünmemiştim, gerçekten ilginç...'
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 22.09.2004
526
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.