Magazin

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava yurdun batı kesimlerinde etkisini sürdürüyor.

Son 48 saat içerisinde metrekarede; Muğla'da 97, Marmaris'te 95, Edirne'de 63, İzmir'de 60, Kırklareli'nde 52, Manisa ve Gökceada'da 50, Çanakkale ve Finike'de 46, Dikili'de 40, Antalya'da 36, Bodrum'da 27, Balıkesir'de 26, Isparta'da 24, Denizli ve Tekirdağ'da 20 kg. yağış kaydedildi.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülen yağışların bugün ve yarın güney ve batı kesimlerde etkili ve sürekli olmak üzere devam edeceği tahmin edilmektedir. Ayrıca güney illerimizde Mısır ve Libya üzerinden taşınan toz nedeni ile sağanak yağışlar ile birlikte çamur da görülebilir.

Yurdun iç ve batı kesimlerinde rüzgarın güney ve güneybatı (lodos ) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına seklinde esmesi bekleniyor. Lodos ile birlikte artan hava sıcaklığının hafta ortasında kuzey kesimlerde 2-4 derece azalması bekleniyor. Yağışlı havanın hafta sonuna kadar yurt genelinde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor.

Sürekli sağanak yağış
Marmara'nın batısı, Ege, ve Akdeniz bölgelerinde etkili ve sürekli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara bağlı olarak sel, taşkın ve su baskınları yaşanabileceğinden tedbirli olunması gerekmektedir.

Kuvvetli lodos
Pazartesi ve Salı günü yurdun iç ve batı kesimlerinde kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklenen lodos nedeni ile muhtemel soba zehirlenmelerine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.
Yayın tarihi: 13.03.2006
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.