Magazin

Metal cumhuriyetine hoşgeldiniz

Metal cumhuriyetine hoşgeldiniz

Türkiye'nin ilk konaklamalı heavy metal festivali Rock Republic, 1-2-3 Temmuz'da İstanbul'un desibel seviyesini artıracak...

Doğu Yücel / Radikal İki

Fatih Akın'ın "Sound of İstanbul/İstanbul Hatırası" isimli doğaçlama belgeselinde yer almasa da Türkiye'de ciddi bir heavy metal kitlesi var. Bu müzik türüne dahil çıkan demo ve albüm sayısını, üniversitelerde kurulan ve irili ufaklı konserler veren grup sayısını düşündüğümüz vakit heavy metal'in üretim departmanında ciddi bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Dinleyici tarafına baktığımızda da pek kimselerin haberdar olmadığı kalabalık bir kitleyle karşılaşıyoruz. Bu kitle, sekiz ay içinde Türkiye'ye üç defa gelen, ziyaretlerinden bir tanesinde beş konserlik bir turneye çıkan İngiliz doom metal grubu Anathema'nın her konserini tıka basa dolduruyor. (Bu konserlerin küçük yerlerde yapıldığını da sanmayın, Harbiye Açıkhava gibi mekânlardan söz ediyorum). 5 ay içinde iki defa gelen, son 10 yıldır tek bir albüme bile imza atmayan eski Skid Row solisti Sebastian Bach ise Yeni Melek'i doldurmayı başarıyor.

Bu yaz "metal maratonu" çok daha sıkı gruplar eşliğinde koşulacak. Rockİstanbul'da çıkan Megadeth'in ardından, Slayer ve In Flames'in başı çektiği kadrosuyla Rock Republic, bu festivalin üçüncü günüyle çakışan Dream Theater konseri (3 Temmuz Park Orman/ Rockİstanbul), metal'i yaratanlardan Deep Purple'ın ikinci ziyareti (23 Temmuz Park Orman/Rockİstanbul), şok rock'ın efendisi Alice Cooper (3 Ağustos/Bronx Productions henüz kesinleşmedi), yıllardır beklenen "kral grup" Manowar'ın headliner'lığını üstlendiği Rock The Nations (6 Ağustos Yedikule Zindanları) ve son olarak Rock'n'Coke'un ağır topu Korn (3 Eylül Hazerfen Havaalanı) çoğunlukla siyah giymeyi tercih eden, saçları ahenkle dans eden bu kitlenin yaz meşgaleleri olacak.

Slayer'lı Rock Republic
Bu yaz gelen metal devlerinin arasında Slayer'ın yeri apayrı. 80'lerin başlarından beri müzik yapan grup en istikrarlı gruplardan biri. Sert müzikten taviz vermeden ama diğer yandan kendi sound'ları dahilinde epey bir değişime giden, punk kökenlerini unutmayan, hardcore'a göz kırpan speed-thrash metal canavarı Slayer şu anda hem eski tarz metal festivallerinde hem de Ozzfest gibi numetal ağırlıklı grupların çıktığı festivallerde sahne almayı başaran nadir gruplardan biri. Ülkemizde konser veren gruplar arasında Iron Maiden ve Metallica'dan sonraki en büyük grup da diyebiliriz. Grubun şovları ise epey enteresan. Tori Amos'un da cover'ladığı klasikler arasına girmiş 'Raining Blood' (Yağan Kan) şarkısında sahnenin tepesinden kan yağıyor! "Carrie" filmini hatırlatan bu dehşetengiz sahne maalesef Türkiye'deki konserlerinde gerçekleşmeyecek ama bunu yapan bir gruptan her şey beklenebilir. Festivalin ikinci "alevli" ismi ise In Flames. 90'lı yıllar boyunca melodik death metal yapan İsveçli grup Avrupa metalinin dikkat çeken ama çok da büyük noktalara gelemeyen bir durumdayken bir telefon hayatlarını değiştirdi.

Arayan ünlü Amerikalı numetal grubu Slipknot'tı. Slipknot elemanları (ki 9 maskeli şövalyedir kendileri) çok büyük In Flames fanları oldukları için grubu turnelerine katmak istiyorlardı. In Flames bu fırsatı kaçırmadı ve turnede Amerikalı seyircilere kendilerini sevdirmeyi başardılar. Bundan sonra sound'larını biraz daha Amerikanlaştıracaklar ve Ozzfest'in demirbaş gruplarından biri haline geleceklerdi. Rock Cumhuriyeti'nin bir diğer konuğu ise Overkill. Thrash metal'in en köklü gruplarından biri olan Overkill 'Elimination' gibi şarkılarıyla boyunları epey ağrıtacak. Geçen sene Rock The Nations festivalinde "hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için" anafikirli meşhur metal marşı 'All We Are'ı söyleyerek güzel bir sürpriz yapan ve şarkıyı bitirir bitirmez evine geri uçan Doro Pesch, bu kez uzun bir şov için Rock Republic'e konuk olacak. 42 yaşındaki metal kraliçesi halen Amy Lee'lere taş çıkartacak kadar da güzel. HIM ekolünün güzel gruplarından Finlandiyalı To Die For, hardcore denince akla gelen ilk gruplardan biri olan Sick of It All, Alman death metal grubu Mourning Caress, alternatife metal grubu 10 Fold B-Low ve gurbetçi güzel rocçu Alev festivalin diğer önemli yabancı grupları. Rock Republic'te yerli gruplarımız da yıllardır dilimize pelesenk ettiğimiz "bizim ne eksiğimiz var, imkan verilirse parçalarız" teorimizi ispatlamak için sahne alacak ve eminiz birçoğu bunu başaracak. Yarışmaya Türkiye'den katılanlar şöyle: Courtyard, Joke For A While, Affliction, Catafalque, Soul Sacrifice, Pick Pocket, Self Torture, UÇK Grind, Episode 13, Crossfire, False In Truth, Metaroth, Cenotaph, Abraxas, Lil ve Kronik.

Festivalin güzellikleri
Daha önce Barışarock'ın yapıldığı Sarıyer, Mehmet Akif Ersoy ormanlık alanında vuku bulacak olan festivalde bir "eğlence parkı" da kurulacak. En eski organizasyon şirketlerimizden biri olan Majör Müzik, böylece sabah kalkan kampçıların sıkılmasını engellemek istiyor. Kadir Çöpdemir ve Nejat İşler gibi sürpriz isimlerin DJ'lik marifetlerini sergileyeceği festival oldukça renkli geçeceğe benziyor. Rock festivali tecrübesini yaşayan ama metal ağırlıklı bir festivale gelmeyen herkes bence bu tecrübeyi yaşamalı. Farkı ne mi? Metal festivallerinde bira çok daha fazla tüketiliyor, fotoğrafçılara malzeme olacak gotik-marjinal-fotojenik tipler çok daha fazla, müzik çok daha fazla konuşu(lu)yor, sahneye bakan seyirci sayısı çok daha fazla, pogo (önümüze gelene bin omuz darbesi), crowdsurfing (eller üzerinde müzik eşliğinde sörf yapma eylemi), mosh (meşhur el işareti), stagedive (sahneden seyirci üzerine atlama), bounce(toplu zıplama aksiyonu), air gitar (elleri gitar çalıyor gibi yapmak) ve headbang (kafa sallamaca) gibi rock ritüelleri çok daha fazla uygulanıyor... Kısacası adrenalin arıyorsanız Rock Republic sizin için doğru adres!
0212-251 58 97/www.rockrepublic.org
Yayın tarihi: 30.06.2005
539
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.