Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mesai bitti, haydi savaşa!

Mesai bitti, haydi savaşa!

Her gün trafikte işten eve, evden işe ulaşmaya çalışanların stresi, bir eylemi bastıran polisten ya da savaşan pilottan yüksek çıktı.

İş ve ev arasında yoğun trafikte mekik dokuyanlar, yollarda kelimenin tam anlamıyla savaş veriyor.

Her gün trafikte işten eve, evden işe gitmeye çalışanlar, savaşmak için havalanan uçaktaki bir pilot ya da bir eylemi bastırmaya çalışan polisten daha çok stres yaşayabiliyor.

Britanya'da stres uzmanı Dr. David Lewis, evden işe yolculuk eden 125 kişi ve eğitim gören pilot ve polislerin kan basıncı ve nabız verilerini karşılaştırdı. Yolcuların aşırı rahatsız edici durumlarla karşılaştıklarında ortaya çıkan stres seviyeleri, polisler ve pilotlardan çok daha yüksek çıktı. Stres, çalışanların durumu kontrol edememe sıkıntısıyla şiddetlendi.

Çaresizlik stresi tetikliyor
Uluslararası Stres Yönetimi Derneği'ne üye Lewis, "Pilot ya da polisle çalışanlar arasındaki tek fark, çalışanların durumlarını değiştirmek için hiçbir şey yapamıyor olması. Pilot savaş sırasında olumsuz koşullara karşı bir şeyler yapabilir ama trendeki bir memurun yapacak şeyi yoktur" diyerek, stresin çaresizlikle ortaya çıkmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Yolcu amnezisi sendromu
Beş yıl boyunca iş ve evleri arasında günde 45-60 dakika yolculuk eden çalışanların stres seviyelerini ölçen Lewis, 'yolcu amnezisi' adını verdiği bir sendrom tespit ettiğini de belirtti. Yolcu amnezisinde kişi, stres yüzünden yolculuğun büyük bir kısmını hafızasından siliyor.

Yürüyüş zararı azaltıyor
Dr. Lewis'e göre bu yolculukları insanları toleranssız, endişeli ve umutsuz bir ruh haline sokuyor. Ayrıca Lewis bu kadar olumsuz duygular yaratan bir olayın eninde sonunda bir sağlık problemine yol açacağından da emin. Stresin vereceği zarar ise kişinin kan basıncının çıkabileceği noktaya bağlı. Bu çaresiz durumdan kurtulmak için önerilen tek şey ise ofise ya da eve yaklaşıldığında araçtan inip yürümek.

Yürüyüş, stres sırasında salgılanan hormonların yakılmasını ve kalp sisteminin güçlenmesini sağlayarak olası sağlık risklerine karşı koruyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 01.12.2004
553
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.