Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Meme kanserine D Vitamini engeli

Meme kanserine D Vitamini engeli

İngiltere'de yapılan araştırmalarda D Vitamini'nin memedeki bir enzimle etkileşim yaparak doğal bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirlendi.

Güneş, süt ve süt ürünleri, balık ve mısır gevreği... Bunlar kadınların meme kanserinden korunmak için yemeleri gereken başlıca yiyecekler. Hepsi de D Vitamini bakımından zengin besinler. İngiltere'de St. George Hastanesi'nde yapılan araştırmalara göre vücutlarında yeteri kadar D Vitamini bulunmayan kadınlarda meme kanserine yakalanma riski iki kat artıyor.

Savaşçı D Vitamini
Araştırma için meme karseri olan ve olmayan kadınlar karşılaştırıldı. Meme kanseri olanlarda D Vitamini ile etkileşen ve hastalıklarla mücadele eden genin zayıf olduğu gözlendi. Araştırmada göğüs dokuları içinde bulunan bir enzimin, D Vitamini'ni aktif hale getirdiği belirlendi. Bu sayede de vitaminin göğüsteki kanserli dokuyla ve bu dokunun yayılmasıyla savaştığı gözlendi.

D Vitamini takviyesi yapın
Daha önce yapılan araştırmalarda da D Vitamini'nin kadınlar için çok önemli olduğu biliniyordu. D Vitamini özellikle menapoz döneminin sorunsuz geçmesi için öneriliyordu.

Bilim adamları kanser riski taşıyan kadınları diyetlerine daha fazla D Vitamini içeren besinler katmaları konusunda uyarıyor.
439
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.