Magazin

Mehtere bıyık zorunluluğu getirildi

Mehtere bıyık zorunluluğu getirildi

Türk Standartları Enstitüsü tarihi bando Mehter'e standart getirdi: Bıyık bırakılacak, yoksa takması kullanılacak.

Dünyanın en eski askeri bandosu olarak kabul edilen Mehtere, 700 yıl sonra Avrupa standartları geldi! AB'ye uyum amacıyla başta TBMM olmak üzere çeşitli kurumlarda yapılan çalışmalarda personelden bıyıklarını kesmesi istenirken, Türk Standartları Enstitüsü 'Mehter Bölüğü'nde bıyığı zorunlu kıldı.

Konservatuar mezunu olacaklar
Mehteran bıyıksızsa takma bıyık takacak. TSE'nin standardına göre Mehter Bölüğü'nün kıyafetleri 18'inci yüzyıl kıyafetleri esas alınarak hazırlanacak. TSE, mehter elemanlarından Çorbacıbaşı ve Mehterbaşı'nın Türk müziğini çok iyi bilmesi ve konservatuar mezunu olması zorunlu hale getirildi. Diğer elemanların ise en az güzel sanatlar lisesi mezunu olması gerekiyor.

Boy standartı
Standarda göre, "personel, günde en az bir saat grup, bir saat toplu çalışma" yapmak zorunda. TSE'ye göre, mehter personeli en az 1.75 metre boyunda olacak ve sağlık sorunu bulunmayacak. Elemanlar bıyıklı olacak, bıyığı yoksa takma bıyık takacak.
Yayın tarihi: 24.11.2004
516
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.