Magazin

Löseminin en iyi ilacı moral

Löseminin en iyi ilacı moral

Dünyanın pek çok ülkesinden gelen lösemili çocuklar, İstanbul'da yaptıkları yat gezisinde, palyaçolar ve sihirbazın gösterileriyle eğlenceli saatler yaşadı.

Mons, Reneta, Cansel, Erdi... 18 ülkeden 35 çocuk. Dilleri farklı, ama birbirlerini çok iyi anlıyorlar. Çünkü, hepsi de lösemiyi yenmeye çalışıyor. İlk kez üç yıl önce Türkiye'de başlatılan 'Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası' kapsamında 18 ülkeden gelen çocuklar,
İstanbul'daki akranlarıyla buluştu.

Ankara Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı'nın (LÖSEV) düzenlediği
'3. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası' 30 Mayıs'ta Ankara'da başladı. Kırgızistan'tan Norveç'e, İsrail'den Letonya' ya kadar 18 ülkeden 35 lösemi hastası çocuğun katıldığı etkinlik 5 Haziran'a kadar İstanbul'da devam edecek.

Önceki gün düzenlenen yat gezisine katılan çocuklar ve ailelerinin bir tek ortak dilekleri vardı: Lösemisiz bir dünya.

Yaşam molası
Dünyanın dört bir yanından aynı hastalığa karşı mücadele eden çocuk ailelerini buluşturan etkinlik, lösemi hastası çocukları tedavi süreçlerinden uzaklaştırıp, yaşam molası vermelerini sağladı.

Yat gezisinde birbirinin dilini anlamasalar da, çocuklar el ele oyunlar oynadı, hatıra fotoğrafları çektirdi, sihirbazı izledi, dans etti. Aileler ise çocuklarını hastane yerine sosyal bir ortama getirmenin mutluluğunu yaşadı.

Baba evi terk etti
Ortak noktaları 'lösemi' olan ailelerin hepsinin hikâyesi ayrı. Kimi hem hastalık hem parasızlıkla mücadele ederken, kimi tedavisi biten çocuğunun yaşadığı kötü günleri atlatması için elinden geleni yapıyor. Kızının lösemi olduğunu öğrenince evi terk eden babanın ardında bıraktığı eşi ve kızı, iki buçuk yıldır hastalıkla mücadele ediyor.

Fatma Çınar'ın yedi yaşındaki kızı Cansel'in tedavisindeki en büyük destek, Ankara LÖSEV'den geliyor. Çınar, "Hastalığı öğrenince çok kötü olmuştum. Artık Cansel'in sağlığı daha iyi. İkimiz de psikolojik durumumuzu düzelttik, ama maddi gelirimiz yok.

LÖSEV'in yardımıyla kiramızı ödüyoruz, belediye de yardım ediyor. Geçen yıl ateşlendiği
için etkinliklere katılamamıştı ama şimdi burdayız ve mutluyuz" diyor.

'Sevincinden uyuyamadı'
Nurşen Şahin de, etkinliklerin, beş buçuk yaşındaki oğlu Erdi'nin üzerinde olumlu etkiler yarattığını söylüyor: "Oğlum bir buçuk yıldır tedavi görüyor. LÖSEV hemen yardım bağladı. Onların yönlendirmeleri bizi umutlandırıyor. LÖSEV'i aradığımda sanki bir yakınımla konuşuyorum. Oğlum, geçen yıl da etkinliklere katılmıştı, çok olumlu etkileri oldu. Bu sene de etkinlikleri sabırsızlıkla bekledi, sevinçten uyuyamadı."

'Kötü günleri unutun'
Yatın üst katında Letonyalı anneyle kızı dans ederken, Kırgızistan'dan gelen 16 yaşındaki Nurkay Abdyraev gelecek planlarını anlatıyor.
İngilizce, Türkçe, Rusça ve Kırgızca olmak üzere dört dil bilen Nurkay, şimdi okula gitmiyor ama ileride İngilizce eğitimi almak istiyor.

İki yıldır tedavi gören Nurkay, "Sekiz ay önce hastaneden çıktım. 2005 yılında da tedavim bitecek. Herkese lösemisiz ve mutlu bir dünya diliyorum" diyor. Hırvatistan'dan gelen 15 yaşındaki Reneta ise etkinlik sayesinde çok güzel vakit geçirdiğini söylüyor: "Çocuklar lösemiye karşı güçlü olmalı ve sonra da yaşadıkları kötü yılları mutlaka unutmalı."

Hastalığı yenen İsrailli Elina Gorodetsky, aynı sorunu yaşayan insanlarla bir arada bulunmanın keyifli olduğunu söyleyip, arkadaşlarına tavsiyelerde bulunuyor: "Çok güçlü ve inançlı olsunlar. İyileşeceklerine inanmaları gerekiyor. Sağlığıma kavuştuğum için mutluyum. Artık hayallerimi gerçekleştireceğim."
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.06.2004
544
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.