Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kuzey Kutbu çöplüğe dönüyor

Kuzey Kutbu çöplüğe dönüyor

Doğayı koruma örgütü WWF, Arktika'nın (Kuzey Kutbu) yeryüzünün kimyasal atık çöplüğü haline gelmeye başladığı uyarısında bulundu.

WWF'nin raporuna göre, böcek ilacı DDT'den evlerde kullanılan yangınla mücadele ürünleri ya da bilgisayar malzemelerine kadar çeşitli ürünler, denizdeki akıntılar ya da havadaki akımlarla daha da yoğunlaşarak Arktika'ya doğru gidiyor ve burada buza sıkışan bu maddeler yıllar içinde de okyanusa doğru hareket ediyor.

Bu maddelerden en çok kutup ayıları, balıklar, foklar ve balinalar etkilenirken, hayvanların zarar görmesi bu hayvanlarla karınlarını doyuran yerliler için tehlike oluşturuyor.

Başka yerlerde de tehlike mevcut
Raporda, Arktika'daki kirliliğin etkilerinin başka bölgelerde de etkili olduğunun görüldüğü, İngiltere etrafındaki kuşlar, balıklar, foklarda boya için kullanılan ürünlerle renkli parafinlerin, zamklar, deri ve kauçuk işleme malzemelerinin izlerinin varolduğu da belirtildi.

Program sorumlusu Elizabeth Salter-Green, Arktika'daki türlerde giderek daha çok kimyasal ürün rastlandığını ve yapılacak ilk işin de tehlikeli kimyasal ürünlerin Arktika'ya gelişinin önüne geçilmesi için sert önlemler içeren bir düzenleme hazırlamak olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 17.02.2005
375
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.