Magazin

Kutupta yalnız bir adam

Kutupta yalnız bir adam

İngiliz kaşif Pen Hadow, Kanada'dan Kuzey Kutbu'na hiç yardım görmeden tek başına 765 kilometre yürüyerek giden ilk insan oldu.

İngiliz basınının, "Sir Edmund Hilary'nin Everest'e çıkmasından 50 yıl sonra bir başka büyük kaşif daha tarihe geçti" diye değerlendirdiği Pen Hadow, 64 gün boyunca, 765 kilometreyi zaman zaman sıfırın altında 45 dereceye düşen soğukta yürüdü. İki çocuk babası 41 yaşındaki Hadow, 15 yıllık rüyasını, Kuzey Kutbu'na tek başına, yiyecek ve malzeme yardımı olmadan yürüyerek gerçekleştirdi.

"Çok bitkinim"
Hadow, bütün ihtiyaç maddelerini kızağa yükleyerek, 17 Mart'ta yola çıktı. 65 gün olarak tasarladığı yolculuğu bir gün önce, 19 Mayıs'ta tamamladı ve uydu telefonu ile The Times Gazetesi muhabiri Ginny Dougary'yi arayarak "Bitirmenin mutluluğu içindeyim ancak çok bitkinim" dedi. The Times, "Pen, dünyadaki en büyük dayanıklılık sınavını geçti" diye yazdı.
Yayın tarihi: 22.05.2003
499
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.