Magazin

Kurtulduklarına sevinemiyorlar

Kurtulduklarına sevinemiyorlar

Cezayir'de aylarca aşırı dincilerin rehin aldığı dokuzu Alman, 14 turist serbest bırakıldı ama, Almanya, 6 milyon euro fidye ve masrafları onlardan istiyor.

Avrupalı turistler geçen şubat ile mayıs ayları arasında Cezayir'in Sahra Çölü'nde rehin alındı. Turistlerin serbest kalması için Mali aracılığıyla militanlara 4-6 milyon euro fidye ödendiği öne sürülüyor. Pazarlıklar sonucu turistler serbest bırakıldı. Prensip olarak fidye ödemeye karşı olan Almanya'nın kalkınma yardımı adı altında Mali'ye kaynak aktaracağı söyleniyor. Ancak Alman politikacılar, Cezayir'e gitmemeleri konusunda turistlerin önceden uyarıldıklarını, bu nedenle kurtarılma faturasını ödemeleri gerektiğini savunuyor. Turistler için yapılan masraflar fidye parasıyla sınırlı değil.

ABD Hava Kuvvetleri'nin turistleri almak üzere bölgeye uçak yollaması ve aylar süren pazarlıkların da ciddi bir meblağ tuttuğuna işaret ediliyor. İktidardaki Sosyal Demokratların Dışişleri Sözcüsü Gert Weissenkirchen, ''Döndükleri için sevinç duyduğumuz kişilerin üzerine düşen masrafları ödemesi gerekir'' dedi. Hıristiyan Demokratların Grup Başkanvekili Wolfgang Bosbach da macera olsun diye kendilerini tehlikeye atan kişilerin kurtarılma masraflarını karşılaması gerektiğini söyledi.

Turist başına 670 milyar
Serbest bırakılan turistlerin sağlık durumunun iyi olduğu bildiriliyor. Kurtarıldıktan sonra yapılan masrafları geri ödemeleri istenen rehinelerin, bu durumda masraflar hariç sadece 6 milyon euroluk fidye parası için adam başı yaklaşık 430 bin euro (670 milyar lira) ödemeleri gerekiyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 20.08.2003
331
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.