Magazin

Küreselleşmenin diğer adı yoksulluk

Küreselleşmenin diğer adı yoksulluk

Yeryüzündeki en yoksul 2.5 milyar insanın toplam geliri, dünyadaki en zengin 200 kişinin sahip olduğu toplam serveti geçemiyor.

Küreselleşme olgusu beraberinde işsizlik ve yoksulluk getiriyor. Dünyadaki en zengin 200 kişinin sahip olduğu servet, en yoksul 2.5 milyar insanın toplam gelirinden daha fazla bulunuyor.

Prof. Dr. Nusret Ekin tarafından hazırlanan "Türkiye'de İş Piyasasının Yeniden Yapılanması: Özel İstihdam Büroları" adını taşıyan çalışma, İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yayınlandı.

Yayında, "Küresel dünyada işsizlik ve yoksulluk" başlığı altında çarpıcı verilere dikkat çekiliyor. Günümüz toplumlarının en önemli sorununu işsizlik ve istihdam politikaları oluşturuyor.

Özellikle bilgi çağının değişen teknolojik ve ekonomik yapıları içinde, küreselleşme süreci ile işsizlik bütün toplumlarda hızla yayılıyor ve ekonomilerin en dikkat çekici sorunlarından birisi haline geliyor.

Küreselleşmenin sonu işsizlik ve yoksulluk

Dünya üretiminin yüzde 77'si sanayileşmiş 25 ülke tarafından gerçekleştiriyor. Üretimde ABD'nin payı yüzde 27'ye kadar ulaşıyor. Dünyanın en zengin 200 kişisinin sahip oldukları toplam servet, yeryüzündeki en yoksul 2.5 milyar insanın toplam gelirinden daha fazla bulunuyor.

Bu 200 zenginin 112'sinin ABD'li olması dikkat çekerken, yine ABD'li 3 zengin kişinin servetinin toplamı, en yoksul 48 ülkenin GSMH'sından daha fazla bulunuyor.

En yoksula göre en zenginin, kişi başına geliri 228 kat daha yüksek olduğu da verilerle ortaya konuluyor.

89 ülke son 10 yılda 23 kat yoksullaştı

Dünya üzerindeki ülkelerden 89'unun son 10 yıl içinde büyük ölçüde yoksullaştığı belirtilirken, en yoksul 48 ülkenin ise dünya üretimi ve ticaretinin sadece yüzde 1'ine sahip bulunuyor.
Yayın tarihi: 10.11.2001
495
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.