Magazin

Kumandamı bırakmam abi!

Kumandamı bırakmam abi!

At ve silah gitti kumanda geldi. İngiltere'de yapılan bir araştırma uzaktan kumandaların, erkeklerin kontrolünde olduğunu bilimsel olarak kanıtladı.

LONDRA İş İdaresi Okulu, insanların televizyon izleme alışkanlıklarını tespit etmek üzere, 8 evin oturma odasına özel tasarımlı video kayıt cihazları yerleştirdi. 3 hafta süren araştırma boyunca, "ev ahalisi" de minik kameralarla izlendi.

İllâ elinde duracak

SONUÇTA kanal değiştirecek olsun olmasın, uzaktan kumandanın sürekli erkeklerin elinde olduğu belirlendi.

Araştırmayı yapan Mark Ritson, "Erkek karısının seçtiği programı izlerken bile, kullanmadığı halde kumandayı elinden bırakmıyor" dedi.

Kadınlar teslim ediyor

RİTSON bir de ilginç tespitte bulundu: "Kadınlar kumanda aletini kullanmadıkları gibi, yanlış kanal seçme ya da 'meydan okuyor' gibi görünme endişesiyle kumandayı derhal kocalarına teslim etme eğilimi içinde."

İktidar mücadelesi

MAUDSLEY Hastanesi'nden Dr. Vassilis Mouratoglou da, kumanda cihazına sahip çıkmanın, cinsiyetler arasındaki iktidar mücadelesine bağlı olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 21.05.2002
416
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.