Magazin

'Küba tıpkı Anadolu gibi'

'Küba tıpkı Anadolu gibi'

Küba'da 110 ülkeden 17 bin yabancı öğrenci var. Havana Tıp Fakültesi'ndeki tek Türkiyeli öğrenci Ceren Tamgüler. Tamgüler, Kübalıların güleryüzünü Anadolu insanına benzetiyor.

"Küba'ya gelmeden İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne kayıtlıydım. Ama içimde hep tıp okuma isteği vardı. Küba'da çok sayıda yabancı öğrencinin öğrenim gördüğünü duymuştum. Ne dil biliyordum ne de Küba hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahiptim. Geldiğimde herhangi bir turistten farkım yoktu. Küba makamlarıyla görüşmelere başladım. Karşılıklı bir güven doğdu. Böylece dil kursuna başladım. Ardından temel eğitime aldılar. Bir yıl fen, matematik ve Küba tarihi üzerine eğitim gördüm. Notlarım çok iyiydi. Burs vermek istediler. Konuştuk, sonra burslu tıp eğitimine başladım." Havana Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören Türkiyeli tek öğrenci Ceren Tamgüler, Küba'ya geliş öyküsüne böyle başlıyor. Ceren 23 yaşında, ufak tefek bir genç, durmadan konuşuyor; tıpkı bütün Kübalılar gibi...

Alışmakta zorlandın mı?
Tıp okumaya başladıktan kısa bir süre sonra çok hastalandım. Bütün sindirim sistemim adeta çürümüştü. Kübalılar suları kaynatarak ya da içine mikrop kırıcı damlatarak kullanıyorlar. Ben ilk sene bu durumu bilmediğim için sürekli musluklardan su içmiştim. Kayıt dondurdum. Bir yılda ancak iyileşerek okula döndüm.

Burada çok fazla yabancı öğrenci var mı?
Küba'ya zaman zaman dil öğrenmek amacıyla Türk öğrenciler geliyor. Birkaç ay kalıp gidiyorlar. İki ay kadar önce de iki Türk öğrenci varmış. Ama burada kalıcı eğitim gören, Türkiyeli tek öğrenci benim. Küba eğitim açısından olağanüstü verici bir ülke. Yaklaşık 110 ülkeden 17 bin yabancı öğrenci çeşitli üniversitelerde eğitim görüyor. Bunların 5 bini tıp okuyor. Yabancı öğrenciler arasında Latin Amerikalılar çoğunlukta. Afrika ile ABD'den de tıp eğitimi için gelenler oluyor. Hemen hemen tüm yabancı öğrenciler için eğitim tamamen ücretsiz. Yabancı öğrencilerin çoğunluğunun ortak özelliği yetenekli ama yoksul ailelelerin çocukları olmaları. Yoksul öğrenciler kendi ülkelerindeki Küba büyükelçiliklerine başvurup, okumak istediklerini söylüyorlar ve bu ülkeye geliyorlar. Beslenme, barınma, giyim masrafları tam altı yıl boyunca tümüyle Küba tarafından karşılanıyor.

Üniversite mezunu sayısı çok fazla. Herkes istediği okulda okuyabiliyor mu?
Üniversite mezunu çok, çünkü üniversite sınavı gibi aptalca bir şey söz konusu değil. Örneğin bir kişi tıp okumak mı istiyor? İlgili kurumda mülakata giriyor. Bu mülakatta karşınızdaki heyeti neden tıp okumanızın gerçekten gerekli olduğuna dair ikna etmeniz lazım. Eğer okula kabul edilirseniz son derece zorlu bir süreç başlıyor. Finallerde en fazla üç dersten kalabilirsiniz. Eğer veremezseniz okuldan atılıyorsunuz. Elbette ki bu kurallar ilk üç sınıf için geçerli. Atılınca üniversite hayatınız bitmiyor. Sadece atıldığınız okula dönemiyorsunuz.

Ücretsiz sağlık sistemi
Hastanelerde kuyruklar var mı? Sağlık hizmeti nasıl ücretsiz olabiliyor?
Her mahallede bir aile doktoru bulunuyor. Yaklaşık 100-150 kişiye bakıyor bu doktorlar. Mahallelerdeki aile doktorları 24 saat hizmet veriyor. Gece saat 03.00'te bile arasanız gelmek zorunda. Elbette ki onun üstesinden gelemeyeceği durumlar oluyor ki, burada poliklinikler devreye giriyor. Birkaç mahalleye bir poliklinik düşüyor. Sadece ağır vakalar hastanelere gittiği için hastanelerde yığılma söz konusu değil. Ve tüm bu hizmetler ücretsiz. Bir torba ilaç için ödediğiniz para ise 2-3 peso. Bir doların 26 peso olduğunu düşünürseniz ilaç fiyatlarının ne kadar düşük olduğunu anlayabilirsiniz.

Küba'da Türkiyeli olmanın zorlukları neler?
Yemeklerine alışamıyorsunuz. Çünkü Türkiye'de mutfak çok zengin. Ben Vanlıyım. Buradaki insanları güleryüzleriyle, misafirperverlikleriyle Anadolu insanına benzetiyorum. Ankara'ya geldiğimde insanların bencillikleri çok şaşırtmıştı. Doğuda yaşadığım sıcaklığı, Kübalılar bana hissettirdi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.05.2004
786
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.