Magazin

Kremsiz güneşlenmeyin!

Kremsiz güneşlenmeyin!

Trakya Üniversitesi (T.Ü) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Görgülü, güneşlenirken deriye sürülen solüsyon, jel, krem ve merhemlerin güneşteki zararlı UV ışınlarının yüzde 95'ini absorbe ettiğini veya engellediğini bildirdi.

Prof. Dr. Görgülü, A.A muhabirine yaptığı açılamada, ozon tabakasının incelmesi, asit yağmurları, global ısınma ve bunların sonuçlarının organizmada iç ortam ile dış çevrenin potansiyel zararlıları arasında bir bariyer oluşturarak, yaşamsal bir rol oynayan deriyi ilk ve doğrudan etkilediğini belirtti.

Güneş ışıkları ve yapay ışık kaynaklarından elde edilen UV ışınlarının insan ve insan derisi için birçok faydası ve zararlarının bulunduğunu belirten Görgülü, ''UV'nin Fotosentez, görme duyusu, vitamin D sentezi, patojenlerin yok edilmesi, sağlıklı bir bronzlaşma sonucu derideki melain koruma fonksiyonu ve insan psikolojisine etkisivardır'' dedi.

UV'nin, insan sağlığı açısından belli başlı zararları arasında güneş yanığı, deri kanseri oluşumu, fotoksik ve fotoallerjik reaksiyonlar, ışığa bağlı deri yaşlanmasının bulunduğunu kaydeden Görgülü, şöyle dedi:

''UV ışınlarının zararlı etkileri UV'ye maruz kalma süresine ve sıklığına, bulunan yerin ekvatora uzaklığına, güneş ışınlarının yoğunluğuna, genetik olarak belirlenen deri rengi ve tipine bağlıdır. Ekolojik çere değişikliği nedeniyle, özellikle çocukluk ve ergenlik dönemleri başta olmak üzere bireylerin yaşamlarının her döneminde güneşin zararlı etkilerinden korunması gerekiyor.''

Sıkı dokunmuş kumaşlar ile özelikle renkli olanların ışığı daha çok tuttuğunu belirten Görgülü, yüz bölgesi ve saçı dökülmüş olanlardakafa derisinin korunması için şemsiye ve şapka kullanılmasının gerektiğini bildirdi.

Bronzlaşmak için güneşlenecek kişilerin 10.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe çıkmamalarının gerektiğini de bildiren Görgülü, şöyle konuştu: ''İnsanlar arasında uzun süreli güneş banyosuna ilginin ortadan kaldırılması, çocukların ve bilgisiz yetişkinlerin eğitilmesi gerekiyor. Benler ve diğer tanınabilen değişiklikler için derinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Güneşten koruyucu tropikal preparatlar solüsyon, jel, krem veya merhem şeklinde hazırlanmış kimyasal ajanlar, deriye ulaşan UV ışınlarının en az yüzde95'ini absorbe eder veya engeller. Yüksek yoğunlukta solar ışınım nemlendiricilerle zenginleştirilmiş, SPF değeri yüksek güneş koruyucuları kullanılmalıdır.''

Güneş yanığı oluşan kişilerin ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalarının gerektiğini kaydeden Görgülü, bu gibi durularda deriyeasla yoğurt, diş macunu gibi ürünlerin sürülmemesinin gerektiğini bildirdi.
(AA)
Yayın tarihi: 02.06.2003
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.