Magazin

Kötü patron ömür kısaltır

Kötü patron ömür kısaltır

Finlandiya'da 6 bin 400 devlet memuru üzerinde yapılan araştırmaya göre, adil davranmayan patron ve amirler, çalışanların kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini yüzde 30 artırıyor.

İiyerinde adil davranmayan patron ve amirlerin, çalışanlarının ömrünü kısalttığı belirlendi. Finlandiya'daki İş Sağlığı Enstitüsü'nce 6 bin 400 İngiliz devlet memuru üzerinde yapılan araştırmaya göre, amirlerinin kendilerine karşı adaletsiz davrandığını düşünen işçilerin, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimali yüzde 30 artıyor.

Araştırmacılar, adaletsizlik hissinin baskı ve strese yol açtığını, bu durumun da kalp ile damar hastalıkları riskini artırdığını söyledi.

Adaletsizlik dediğin!
Araştırmaya katılanlar, 'görüşlerinin amirlerince dikkate alınmamasını, karar alma mekanizmasına dahil edilmemelerini ve amirlerinin kendilerine dürüst davranmamasını' adaletsizlik olarak tanımladı. Avukat Rania Sedhom da, bu bulguları doğrularken, daha uzun çalışma saatlerinin, adaletsiz hissinin yarattığı stresi ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini daha da artıracağını belirtti.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 26.10.2005
423
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.