Magazin

Kötü beslenme delirtiyor

Kötü beslenme delirtiyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, son 50 yılda değişime uğrayan beslenme alışkanlıkları, ruhsal rahatsızlıkların artışında rol oynuyor.

İngiltere'de beslenme üzerine araştırmalar yürüten Sustain ve Ruh Sağlığı Vakfı'na göre, gıda üretiminde son 50 yılda meydana gelen değişiklikler nedeniyle, artık insanlar besin değeri daha az olan yiyeceklerle besleniyor.

Araştırma sonuçlarına göre, bu dönemde İngiliz halkı ayrıca, sağlıklı ve taze yiyeceklerden uzaklaşarak, daha yağlı ve şekerli besinlere yöneldi.

İtiraz eden de var
Araştırmayı yürüten bilim adamları bu durumun depresyon ve hafıza sorunlarına neden olabileceğini söylerken, gıda uzmanları bunun kanıtlanmış bir bilgi olmadığını savunuyor.

Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Andrew McCulloch, "beslenmenin ruh sağlığı üzerinde bazı etkileri olduğu çok açık" diye konuştu. McCulloch, bazı ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde, ilaç ya da danışmanlığa başvurmak yerine, hastanın beslenme tarzına eğilmenin daha iyi sonuçlar verdiğinin görüldüğünü vurguladı.

Köken hayvansal yağlarda
Araştırmacıların gıdalarda son yıllarda yaşandığını ortaya koydukları değişimin kökeninde hayvansal yağlar bulunuyor. Buna göre, tarımın sanayileşmesi sonucu giderek daha fazla katkı maddesi ile beslenen hayvanların etlerindeki yağ dengesi değişiyor.

Örneğin tavuklar, kesilme aşamasına 30 yıl önce olduğundan iki kat daha hızlı ulaşıyor. Bu da yağ oranlarının yüzde 2'den yüzde 22'ye çıkması sonucunu doğuruyor. Sonuçta, doymuş yağ oranı yüksek olan besinler, insan beyninin çalışma hızını düşürüyor.
(BBC Türkçe)
Yayın tarihi: 16.01.2006
449
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.