Magazin

Konya etli ekmeği patentlendi

Konya etli ekmeği patentlendi

Konya´nın yöresel etli ekmeğinin dünyaya açılması projesi kapsamında beklenen patent onaylandı. Bundan böyle yurtiçi ve yurtdışında patente uygun olmayan ve izin almayan hiçbir lokanta, Konya etli ekmeğini satamayacak.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu İkinci Başkanı İsmail Sezer, Konya etli ekmeğinin dünyada tanınması ve uluslararası yemek haline gelmesi için yürütülen çalışmaların aralıksız sürdüğünü söyledi. Çalışmalar kapsamında, Patentler Yüksek Kurulu´na patent talebinde bulunduklarını ve uzun bekleyişin ardından Konya Etli Ekmeği´nin patent altına alındığını belirten Sezer, "Bundan sonra yurtiçi ve yurtdışında patente uygun olmayan ve izin almayan hiçbir lokanta, Konya´nın etli ekmeğini satamayacak" dedi. Bugüne kadar ülke genelinde çok sayıda lokantanın koşulları taşımamasına karşın ürettiği her türlü pideye "Konya etli ekmeği" adını verdiğini vurgulayan Sezer, patent ile birlikte bunun ortadan kalkacağını kaydetti. Kurulan www.klo.org.tr adresinde de etli ekmeğin tanıtımının aralıksız sürdüğünü kaydeden Sezer, sitenin etli ekmeğin dünya mutfağındaki hakettiği yeri almasına büyük katkı sağlayacağını vurguladı.
(AA)
Yayın tarihi: 21.04.2003
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.