Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Koltukta mutasyon geçiriyoruz

Koltukta mutasyon geçiriyoruz

Bilgisayar ya da TV karşısında uzun süre hareketsiz oturanların kasları 'imha oluyor'.

Uzun süre hareketsiz oturmanın bel ve sırt kaslarında en az altı ay sıkı çalışmayla geri döndürebilecek derecede hasar yarattığı belirlendi. Saatlerce bilgisayar ekranı karşısında çakılı kalanlar bu nedenle bel ve sırt ağrısı çekiyorlar.

Bilim adamları, uzun saatler boyunca televizyon ya da bilgisayar karşısında oturan kişilerin bel ve sırt kaslarında şiddetli ağrılara neden olan kalıcı hasar oluştuğunu belirledi. New Scientist dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, beli destekleyen kasların, saatler süren hareketsizlik sonucu kalıcı biçimde işlevsizleşebileceği belirlendi.

Queensland Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı araştırmada, 19 genç erkek gönüllü, sekiz hafta boyunca yatakta zaman geçirdi ve kaslarındaki değişim izlendi. Araştırma ekibinden Julie Hides, bunun, omurgayı koruyan kasların uzun zaman kullanılmadığında 'işlevsizleştiğini' kanıtlayan ilk araştırma olduğunu belirterek, televizyon önünde saatlerce zaman geçirmenin etkisinin de tam olarak aynı olacağını söyledi.

Araştırma, zarar gören kasların yeniden çalıştırılmasının da uzun ve zor bir süreç olduğunu kanıtladı. Gönüllülerin bazılarının bel kaslarının, egzersiz yapmalarına rağmen altı ay sonra bile düzelmediği belirlendi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 27.08.2004
378
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.