Magazin

Kokain "mutluluğu" öldürüyor

Kokain "mutluluğu" öldürüyor

Kokainin, beynin mutluluk ve motivasyonla ilgili bölgelerini değiştirdiği, düzenli kullanıldığı takdirde bu bölgelerin işlevinin azaldığı ve sinir hücrelerinin öldüğü açıklandı.

American Journal of Psychiatry dergisinde yayınlanan habere göre, Michigan Üniversitesi`nde görevli bilim adamı Karley Little ve ekibi, kokain bağımlısı 35 kişinin öldükten sonra beyinlerini incelediler.

Mutluluk ve motivasyonla ilgili bölgelerde olması gerekenden çok daha az dopamin maddesi tespit eden bilim adamları, dopaminin azalmasına neden olan sinir sistemindeki mekanizmaların, denekler yaşarken aktif olarak çalıştığını ortaya çıkardılar.

Dopamin maddesi, insanlarda sinir hücreleri tarafından, oyun kazanma ya da öpüşme gibi olumlu duygularla bağlantılı olarak salgılanıyor. Bu gözlemlere dayanarak kokainin nasıl etki ettiğini açıklamaya çalışan bilim adamları, kokainin, beyindeki dopamin miktarının kısa süreli artmasını sağladığını kaydettiler.

Sinir hücrelerinin buna tepki olarak dopamin üretimini azalttığını belirten bilim adamları, bunun da, kokain bağımlısının tekrar uyuşturucuya ihtiyaç duymasına neden olduğunu söylediler.

Bilim adamları ayrıca, dopamin üreten hücrelerin kokain alımıyla öldüğünü tahmin ediyorlar. Bu nedenle, bağımlılıktan kurtulan bir kişinin beyninin tekrar eskisi gibi dopamin üretip üretemeyeceği bilinmiyor.
Yayın tarihi: 02.01.2003
458
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.