Magazin

Klasikler LV için buluştu

Klasikler LV için buluştu

Dünyaca ünlü çanta üreticisi Louis Vuitton'un Paris'teki Klasik Otomobil Şovu'nda, estetik ve rahatlık bütünleşti. Şov için Adolf Hitler, Marilyn Monroe gibi ünlülerin otomobili yarıştı.

Ünlü çanta üreticisi Louis Vuitton ürünlerinin ardında yatan estetik ve kullanım anlayışını, sosyal faaliyetlerle tanıtıyor. Paris'te önceki hafta 16'ncısı yapılan Louis Vuitton (LV) Klasik Otomobil Şovu p70'e yakın dört tekerlekli klasik otomobili bir araya getirdi. Louis Vuitton CEO'su Yves Carcelle şov kapsamında düzenlenen otomobil yarışması hakkında bilgi verirken aynı zamanda markanın temel anlayışını da özetliyordu: "Burada görülen arabaların tümü piyasaya çıktıkları dönemin en güzel ve şık otomobilleri olarak değerlendiriliyordu. Otomobillerin güzel olması yetmiyor.

Ödül alabilmeleri için ne kadar eski olurlarsa olsun hâlâ hareket eder halde olmaları gerekiyor, yani kullanışlılığı önemli. Ayrıca geçen yıllar ardından eskise de kalitesinden bir şey kaybetmemiş olmaları gerekiyor. Louis Vuitton ürünleri için de aranan özelliklerde aynı şeyler geçerli. Şıklığı ve estetiği zamana meydan okuyan bir kullanışlılıkla birleştirmek."

Şovda yer alan klasik otomobillerin önemli kısmı kendi dönemlerinin gözde modelleri olmanın yanı sıra aynı zamanda da kullanıcıları ve nadidelikleri açısından zengin bir tarihe sahip olan araçlar arasında seçildi. Bu kategorideki araçlar arasında Marilyn Monroe tarafından kullanılmış 1956 model Ford Thunderbird ve Hollywood'un başka bir ünlü ismi Steve McQuinn'in Jaguar XKSS 1956 da yer aldı. Tarihi önemi olan bir diğer araç da tarihin karanlık sayfalarından fırlayarak şovdaki yerini almış olan ünlü diktatör Adolf Hitler'in kullandığı 1938 model Mercedes SSK modeliydi.

Şampiyon tatil otomobili
Şovun yarışma bölümünde birinciliği alan 1930 model Coupe Bentley Speed Six, güçlü motoruyla Le Mans yarışlarını kazanmış bir araçtı. Piyasaya çıktığı dönemde uzun yolda gösterdiği performansıyla üst kesimdeki müşterilerin gözdesi olan tarihi otomobil, Paris ve Fransız Riviyerası arasında yapılan yaz dönemindeki tatil yolculuklarında kullanılıyordu.

Louis Vuitton'dan 14 fabrikada üretim
Fransız çanta üreticisi Louis Vuitton'un temellerini 1854 yılında Fransa'nın başkenti Paris'te attığı ünlü markanın çizgilerini taşıyan ürünler bugün dünyanın 40'tan fazla ülkesindeki yüzlerce mağazada müşterilerin beğenisine sunuluyor. Fransa'da 12, Amerika Birleşik Devletleri ve İspanya'da da birer fabrikada üretemini sürdüren Louis Vuitton'da her ürün el emeğiyle ortaya çıkarılıyor. Louis Vuitton'un 19. yüzyılda sanayi devrimiyle birlikte değişen seyahat alışkanlıklarına uygun çanta ve bavullar üretme idealiyle faaliyete geçen firma bugün de geleneğini sponsoru olduğu sosyal faaliyetlerle yayıyor.

Bu faaliyetler içinde 1987'den bu yana yapılan Louis Vitton Klasik Otomobil Şovu ve Avustralya'da düzenlenen yat yarışı önde geliyor. Louis Vuitton Klasik bu yıl ilk kez park haline getirilen 3. Napoleon'un eşi İmparatoriçe Eugenie'nin ikametgâhı Domain National de Saint-Cloud'da yapıldı. İmparatoriçe Eugenie Domain National de Saint-Cloud'yu zamanının en merak edilen cazibe merkezlerinden birisi haline getirmişti. Siyasetin, sanatın ve sosyal yaşantının kalbinin attığı bahçe Saint-Simon tarafından da 'güzellikler yuvası' olarak tanımlanmıştı. Burada verilen davetlere katılan Louis Vuitton zamanın gelişen trendlerini ve zevklerini birinci elden gözlemleyerek tasarımlarına yansıtmıştı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.09.2003
396
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.