Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kızılderili şefe 169 yıl sonra cenaze töreni

Kızılderili şefe 169 yıl sonra cenaze töreni

Uruguay hükümetince 1833 yılında çok zengin bir Fransız işadamına "satılan" ülkenin son Kızılderili şeflerinden Vaimaca Peru'nun Paris'te bir müzede saklanan naaşının kalıntıları, dün başkent Montevideo'da düzenlenen cenaze töreniyle ulusal kahramanlar mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze törenine katılan Uruguay Eğitim-Kültür Bakanı Antonio Mercader, ''Tarih önünde, iradeleri dışında Fransa'ya sürüklenen dört Kızılderili için acı destanlarının son halkasını tamamladık'' dedi.

169 yıl önce Uruguay'daki bir hapishaneden üç Kızılderili ile birlikte hayvanlara yapılan işkence türü kafese konularak Fransa'nın başkenti Paris'te ''sergilenen'' Reis Vaimaca Peru, Fransa'ya gelince hiçbir şey yemez oldu. Buna rağmen birkaç ay yaşayan Vaimaca Peru; Kuzey, Orta ve Güney Amerika Kızılderililerine tarih boyunca her türlüzulmü yapmış ve sömürmüş Avrupa'nın toprağında öldü.

Zorla Paris'e kafes içinde getirilen, başına tüyler dikilerek Parisli meraklılara sergilenen Vaimaca'nın yanındaki üç Kızılderili'den biri olan doğa büyücüsü Kızılderili hekim de Vaimaca gibi açlığı seçti ve öldü.

Üçüncü kişi Kızılderili kadın, sirk hayvanından beter koşulda bir bebek dünyaya getirdi ve 1834'te veremden öldü. Dördüncü Kızılderili, yani bebeğin babası olan Kızılderili savaşçı, yavrusuyla kaçmayı başardı, onları bir daha gören olmadı.

''Sirk müteşebbisi'' Fransız işadamı, Vaimaca ve büyücü hekim açlıktan ölünce, Kızılderili ile onun savaşçı eşini bir sirke satmıştı. Baba ile bebeği, sirkten kaçmayı başardı ama nereye gittiklerini kimse bilmedi.
517
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.