Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Kız kaçırma' azaldı

'Kız kaçırma' azaldı

Nüfusuna oranla kız kaçırma olaylarının en fazla yaşandığı Edirne'de, geçen yıl 66, bu yıl 8 ayda 32 kız kaçırıldı.

Edirne Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Osman Kahya, nüfusuna oranla kız kaçırma olayının en çok görüldüğü illerin başında gelen Edirne'de, geçen yıl 66, bu yıl 8 ayda 32 kız kaçırma olayı yaşandığını söyledi.

Kahya, evlenme çağında olmayan, 18 yaşından küçük kızların evden kaçırılmaları ya da kaçmalarının, "evlilik vaadiyle küçük yaştaki kızı kandırma ve zorla alıkoyma" kapsamında, suç oluşturduğunu söyledi.

Kahya, Trakya'ya özgü kız kaçırmaların, zorla, saçıdan başından sürüklenerek değil, genellikle gönül rızasıyla olduğunu söyledi.

Kahya, "Nüfusuna oranla kız kaçırma olayının en çok görüldüğü illerin başında gelen Edirne'de, geçen yıl 66 kız kaçırılırken, bu yıl 8 ayda 32 kız kaçırma olayı oldu.

Bu rakamların çok daha üzerinde Emniyet'e yansıtılmadan ailelerin anlaşarak orta yol buldukları olaylar olduğuna inanıyoruz. Ancak kaçırmaların altında yatan en büyük neden ekonomik durumlarının iyi olmamasıdır.

Öyle ki, kız tarafı oğlan evinin altından kalkamayacağı kadar yüklü taleplerde bulunabiliyor. Oğlan tarafı masraftan kurtarmak için sevdiği kızı kaçırma yoluna gidiyor. Kız da eğer seviyorsa anlaşarak birlikte kaçıyorlar." dedi.

Emniyet birimlerine bildirilen kaçırmaların, kızın baba ya da annesi tarafından yapıldığını belirten Kahya, şunları kaydetti:

"Aileler, (kızımız kaçırıldı. Kızımızı en son falanca kişinin yanında görmüşler) diye bize şikayette bulunuyorlar. Adı geçen yere giderek, kızı alıyoruz.

Çoğunlukla kız kendi rızası ile orada bulunduğunu söylüyor. Erkeğin de ifadesi alınıyor. Kız 18 yaşını doldurmuş ise iki tarafın arası bulunarak evlendiriliyor. 18'den küçük ise ailesine teslim ediliyor."
302
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.