Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kış bebekleri şanssız

Kış bebekleri şanssız

Kış aylarında dünyaya gelen çocukların, güneşten yeteri kadar yararlanamadıkları için kemik gelişiminde sorun yaşadıkları bildirildi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özel, kış bebeklerinin hava koşulları nedeniyle güneş ışığından yeterli miktarda yararlanamadığını, bunun da çeşitli sorunları beraberinde getirdiğini kaydetti.

Özel, D vitamininin özellikle 0-2 yaş arası çocuklarda kemiklerin gelişimi için büyük önemi olduğunu, çocukların en önemli D vitamini kaynağı olan güneşten bizzat dışarı çıkarılarak yararlandırılması gerektiğini söyledi.

Güneş ışınında bulunan D vitamininin, kemiklerin gelişiminin yanında deride bulunan bazı metabolizmaları harekete geçirdiğini belirten Özel, "Kış aylarında dünyaya gelen bebekler, diğer aylarda doğanlardan daha şanssız. Yazın dünyaya gelenler, uzun süre dışarıda güneş ışığından yararlanabilirken, kış aylarında doğanlar hava güneşli olsa dahi dışarı çıkarılırken üşümemesi için sıkı giydirilir ve bu da bebeğin güneş ışını almasını engeller" dedi.

Prof. Dr. Özel, alınan güneş ışığının yetersiz olmasının çocuklarda diş çıkmasını geciktirebileceği gibi bıngıldağının da geç kapanmasına neden olabileceğini kaydederek, şunları söyledi:

"Güneş ışınlarının yetersiz miktarda alınması, kandaki kalsiyum miktarının düşük olmasına neden olur. Bu durumun fark edilmemesi halinde kafa kemiklerinde şekil bozukluğu, vücut ağırlığını taşıyan bacak kemiklerinde de eğrilikler oluşabilir. Bu sorunlar ilerde sadece ameliyatla düzeltilebilir. Süt çocukluk dönemi kış aylarına denk gelen bebekler, havanın güzel olduğu günlerde kolları ve yüzleri açılarak mutlaka 10-15 dakika güneş ışığına çıkarılmalı."
(AA)
331
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.