Magazin

Kırmızı giy, maçları kazan

Kırmızı giy, maçları kazan

Kırmızı renkli forma giyen sporcuların, diğer renkleri tercih eden rakiplerine oranla, karşılaşmalarını kazanma şanslarının daha yüksek olduğu öne sürüldü.

İngiliz "Nature" dergisinde sonuçları yayımlanan araştırmayı yapan İngiltere'nin Durham Üniversitesi'nden Russell Hill ve Robert Barton, kırmızı forma giyen sporcuların, örneğin mavi renge karşı kazanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu açıkladılar.

21'de 16'lık oran
Olimpik sporlardan boks, tekvando, serbest güreş ve grekoromen güreş dalları incelenerek yapılan araştırma, incelenen 21 karşılaşmadan 16'sının kırmızı giyen sporcular tarafından kazanıldığını ortaya koydu.

Tüm dallarda geçerli
Araştırmacılar, sadece seçilen dallarda değil, diğer dallarda da kırmızı giyenlerin kazanma olasılığının yüksek olduğunu iddia ettiler.

Erkeklik hormonu harekete geçiyor
Araştırmacılar, kırmızı rengin erkeklik hormonu testosteronu, girişkenliği ve ataklığı artırdığını, rakibi kırmızı giyen sporcuların psikolojik olarak "aşağılık kompleksine" kapıldığını da söylediler.

"Göreli bir baskınlık"
Hill ve Barton, insanların sinirlendiğinde kızardığını, korktuğunda ise beyazlaştığını hatırlatarak, kırmızı rengin "göreli bir baskınlığın" sembolü olduğunu ifade ettiler.
Yayın tarihi: 18.05.2005
358
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.