Magazin

Kırmızı etten kork !

Kırmızı etten kork !

Yaklaşık 600 bin kadın üzerinde yapılan 45 araştırmanın analizine göre yağın her türlüsü, aşırı tüketilirse meme kanseri riskini artırıyor.

Kadınlar dikkat! Çok miktarda doymuş yağ ya da kırmızı et tüketmek meme kanseri riskini artırıyor. Bilim adamlarının konuyla ilgili geçmişte yaptıkları araştırmalarda yağ tüketimiyle meme kanseri arasında ilişki olduğu görülmüş, bu durumun obezite ile bağlantılı olabileceği düşünülmüştü. Britanya Kanser Dergisi'nde yer alan son araştırma ise bu besinleri fazla miktarda tüketmenin, 'kilosu ne olursa olsun' tüm kadınlarda kanser riskini artırabileceğini gösterdi.

Uzmanlar yağları doymuş ve doymamış olarak iki kategoriye ayırıyor. Tereyağı, peynir, süt, dondurma, krema ve yağlı etler gibi hayvansal gıdalarda bulunan doymuş yağlar 'kötü' yağ diye nitelendiriliyor. Zeytinyağı ve fındıktaki doymamış yağ ise 'yararlı' sayılanlar arasında.

Kanada'daki Ontario Kanser Enstitüsü uzmanlarının yürüttüğü çalışmada 580 bin sağlıklı ve 25 bin göğüs kanseri hastası üzerinde yapılan 45 ayrı araştırma incelendi. Bu kadınlar, yağ tüketimi ve cinsine göre gruplandırıldı. Aşırı miktarda hayvansal, yani doymuş yağlar tüketen kadınlarda meme kanseri riskinin diğer kadınlardan yüzde 20 oranında daha fazla olduğu ortaya çıktı. Aşırı miktarda tekli doymamış yağ tüketenlerde ise bu oran yüzde 10 fazlaydı.
Kadınların tamamı ele alındığında, hangi türden olursa olsun çok yağ tüketenlerin, diğerlerine göre yüzde 13 fazla risk taşıdığı belirlendi. Aşırı miktarda kırmızı et tüketiminin de göğüs kanseri riskini yüzde 17 artırdığı anlaşıldı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 30.10.2003
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.