Magazin

Kimyasal ve biyolojik silahlara karşı tedbirler

Kimyasal ve biyolojik silahlara karşı tedbirler

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan ''Kitle İmha Silahları'' el kitapçığı sağlık personeline dağıtıldı. Kitapçıkta, ''kimyasal ajanlar''ın kullanılması sonucu oluşan zehirlenmede yapılacak ilkyardım ve ilaçların kullanımına ilişkin bilgiler veriliyor. Bu ajanların kullanılması halinde, atropin, diazem gibi ilaçların hastaya nasıl, ne miktarda enjekte edileceği anlatılıyor. Kitapçıkta, bu ajanlardan korunmak için özel maske veya koruyucu giysilerin kullanılması, sığınağa veya çevreden izole edilmiş bir odaya girilmesi öneriliyor.

''Sinir gazı, akciğer iritanları, yakıcı ajanlar, kar zehirleri, uyuşturan gazlar, kusturucu gazlar, göz yaşartıcı gazlar'' olarak sayılan kimyasal silahlar kullanıldığında, ani baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı, göz yaşarması, görme bulanıklığı, bulantı, kusma, solunum güçlüğü, nefes darlığı ve göğüs ağrısı, ani kanamalar, ciltte kızarıklık ve kabarcıklar gibi belirtiler görülüyor.

TEDBİRLER
Kimyasal gazlara karşı evlerde alınacak tedbirlere de yer verilen kitapçığa göre, gerekli uyarı ve talimatlar radyo ile ulaşacağından her evde pilli radyo ve bol miktarda uygun yedek pil bulundurulması gerekiyor. Kitapçığa göre alınması gereken tedbirler şöyle:
 • Evdeki kırık cam, kapı, yıkık pervaz gibi yerler onarılmalı, cam kırılmasının önlenmesi için camların iç yüzeylerine kalın bantlar yapıştırılmalı, cam ve kapı aralıkları sıkıca kapatılmalı.
 • Camı küçük, en büyük oda bütünüyle hava sızdırmayacak şekilde düzenlenmeli, pencere kenarları sıkıca kapatılmalı ve bu oda kimyasal saldırı halinde sığınak olarak kullanılmalı.
 • Evde bol miktarda çamaşır suyu, deterjan, yumuşak sabun bulundurulmalı, su ve yiyecekler kapalı ve sızdırmaz kaplarda tutulmalı.
 • Varsa gaz maskesi ve benzeri koruyucu araçlar mutlaka takılmalı ve radyo veya benzeri yollarla uyarı verildikten sonra çıkarılmalı.
 • Koruyucu araç yoksa ıslak bir havludan soluk alıp verilmeli. Çıplak yerler ve eller, eldiven, bez gibi az geçirgen maddelerle sarılmalı. Sarılmadan önce evde bulunan kil, un, pudra gibi maddeler serpilmeli.

  EV DIŞINDA
 • Ev dışındayken kimyasal bir silah kullanımına maruz kalınması halinde ise hemen en yakın kapalı bölgelere sığınılmalı, varsa koruyucu araç-gereç takılmalı. Gözler kapatılmalı, eller ve yüz mutlaka elbise ile örtülmeli, hava doğrudan değil, herhangi bir ıslak bezden solunmalı, yağmur yağıyorsa el ve yüzün ıslanmamasına dikkat edilmeli. Tehlike geçtikten sonra kirlenmesi mümkün giysiler çıkarılmalı, bol su ve sabunla tüm vücut temizlenmeli, kirlenmiş elbiseler de çamaşır suyu, bol su ve sabunla temizlenmeli.
 • Çimler, otlar, ağaçlık bölgeler ve toprakta kalıntı bulunabileceğinden, çocukların buralarda oynamasına izin verilmemeli. Alkol ve sigara kesinlikle kullanılmamalı. Kesin talimat gelmedikçe kapalı yerlerden çıkılmamalı.
 • Bazı kimyasal gazlar çok hızlı etki gösterirken, bazılarının etkileri zamanla artıyor ve saatler veya günler sonra ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle, maruz kalan kişiler yakından gözetim altında tutulmalı, üzerindeki giysiler bir eldiven kullanılarak çıkarılmalı vekişi kirlenmiş ortamdan en kısa sürede uzaklaştırılmalı. İlkyardım gerektiren durumlarda mümkün olan ilk müdahale yapılmalı, kişi en yakın sağlık kuruluşuna gönderilmeli.

  BİYOLOJİK SİLAH KULLANIMI
  Kitapçıkta, ''Biyolojik savaş ajanı'' kullanıldığında bitkilerde anormal renk değişiklikleri, hayvanlarda ani ve aşırı sayıda ölüm görüldüğü, çevrede, normalde o bölgede görülmeyen mantarların ve böceklerin ortaya çıktığı, insanlarda hızlı artan ateş, öksürük ve ishal yaşandığına dikkat çekildi. Biyolojik silahlar kullanıldığında, tifo, kolera, viral hepatit A, şarbon, kuduz gibi hastalıkların ortaya çıktığı vurgulanarak, biyolojik savaş ajanlarına karşı alınması gereken tedbirler de şöyle sıralandı:

  ''Yetkililerin izni olmadan sebze, meyve, et, süt ve yumurta yemeyin. Ağızdan bol miktarda sıvı alın. Suları, dezenfekte ettikten sonra kullanın. Temiz olduğu bilinen yiyecekleri bile çok iyi pişirerek tüketin, çiğ yiyecekler yemeyin. Hastalananların yanına ve eldiven takarak gidin, kusmuk, balgam, dışkı ve idrarlarına dokunmayın, bunları kireç kaymağıyla dezenfekte edin. Radyodan yapılacak uyarı ve talimatlara aynen uyun. Bölgede görülen, aynı hastalık belirtileri gösteren fazla kişi bulunması, hayvanların ölmesi, bitkilerin renk değiştirmesi gibi alışılmış dışı durumları en yakın resmi kuruluşa ihbar edin.''
  (AA)
  Yayın tarihi: 21.02.2003
 • 366
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.