Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kilo aldırmayan doğum kontrol hapı

Kilo aldırmayan doğum kontrol hapı

Kilo aldırmayan yeni bir doğum kontrol hapı, İngiltere'de piyasaya sunuluyor. "Yasmin" adlı hapı geliştiren Schering Health Care yetkilileri, yeni ilacın diğer düşük dozlu doğum kontrol haplarından daha az yan etkiye sahip olduğunu belirtiyorlar.

İngiltere'de yapılan tıbbi çalışmalar, ‘‘Yasmin’’ adlı hapın kilo aldırmadığını ortaya koydu. Araştırmalar, Yasmin kullanan kadınların birinci yılda kilo kaybettiklerini bile ortaya çıkardı.

Schering Health yetkilileri, yeni hapın ayrıca deri ve saçlara iyi geldiğini, kadınları kullanmaktan vazgeçirmeye kadar iten diğer doğum kontrol hapları gibi gaz yapmadığını da bildirdiler.

3.5 milyon İngiliz kadınının kullandığı doğum kontrol hapları, her zaman kilo aldırıyordu. Bu, ilk üç ay içinde ortalama 2 kilo almaya kadar çıkabiliyordu. Araştırmalar, kullananların yüzde 40 ile yüzde 60'ının ilk iki yıl içinde hapı bıraktıklarını gösteriyordu.

Almanya ve Belçika'da yapılan araştırmalar, Yasmi kullanan kadınların yılda bir iki kilo kadar verdiklerini ortaya koydu.

Yasmin, daha önce ABD, Almanya, Belçika, Hollanda ve İrlanda'da satılmaya başlanmıştı ve dünya çapında 1 milyon halen bu hapı kullanıyor. Hap, İngiltere'de bugün piyasaya sunulacak.
Yayın tarihi: 18.04.2002
766
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.