Magazin

Kes, yapıştır, yayıl

Kes, yapıştır, yayıl

Kanser, bilgisayar programı gibi çalışarak vücutta yayılıyor.

Bilim adamları kanserin, bilgisayardaki 'kes' ve 'yapıştır'a benzer komutlar uygulayarak, DNA'nın yapısını değiştirdiğini, 'kromozom yeniden düzenlemesi' olarak bilinen bu işlemler sayesinde vücutta ilerlediğini saptadı. Yeni elde edilen bu bilgiler ışığında, özellikle meme kanserine karşı yeni ilaçlar geliştirilebileceği umuluyor. Britanyalı ve Fransız araştırmacılar, meme kanserinin anahtar genler üzerinde etkisini ölçtü. Bunun için genler, renklendirilip farklılaştırıldı. Hücrelerin bölünmesini ve büyümesini destekleyen bir gen olan, heregulin'in, yerinden çıkarılıp, kromozomda başka bir yere yerleştiği gözlendi.

Uzmanlar, kanserin, kromozomların bu yeniden düzenlenmesi yoluyla yayıldığı görüşünde. Çünkü beş ayrı meme kanseri ve iki ayrı pankreas kanseri türünde bu kromozomların yeniden düzenlenmesine rastlandı. Bilim adamları, yer değiştirme nedeniyle genlerin aşırı aktive edildiği veya 'yanlış' hücrelerin büyüme ve bölünmesini desteklemek üzere yanlış yönlendirildiğini tahmin ediyor. Araştırma ekibinden Dr. Paul Edwards, "Vücutta kanser gelişirken genlerimizin nasıl yer değiştirdiğini bilmek, kansere karşı yeni ilaçlar geliştirebilmek açısından önemli" dedi. Britanya Kanser Araştırmaları Merkezi'nden Prof. Robert Souhami de sonuçları kanserle mücadelede önemli bir adım olarak nitelendirdi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 25.07.2003
453
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.