Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kazançlarını fiziklerine borçlular

Kazançlarını fiziklerine borçlular

Bir kadın tenisçinin dünya sıralamasında bir numara olması durumunda kazanacağı ödül 2 milyon dolar. Ancak Kournikova, Şarapova ve Hingis sponsorlardan bu rakamın 10 katını kazanıyor.

Üç tenisçinin fotoları sağda

Tenis kortlarında elde ettikleri başarıları kadar fizikleriyle de dikkatleri çeken sporcular, şöhreti tenisle yakalarken, fizikleriyle para kazanıyorlar.

Martina Hingis
Avustralya Açık ile yeniden tenise döndü. Çeyrek finalde veda etti ancak eski formuna yakın olduğunu gösterdi. Klasmanda 117'nci sırada. 2006'nın ilk ayında turnuvalardan 169 bin dolar kazandı. 1999'da dünya klasmanında 1 numara olan tenisçi, o yıl maçlardan 1 milyon dolar, sponsorluklardan 11 milyon dolar kazanmıştı. Sponsorluk anlaşmaları: Opel: 1 milyon $, Sergio Tacchini: 2.5 milyon $, Omega: 1 milyon $, Yonex: 1 milyon $, Adidas: 2 milyon $.

Anna Kournikova
Hayatında hiçbir zaman tenis turnuvası kazanmadı. En büyük başarısı ABD Açık'ta oynadığı yarı final. Buna rağmen tenisci-manken akımını başlatan isim oldu. Sponsorluk anlaşmaları sayesinde yılda 15 milyon dolar kazandı. 2 yıldır sakatlığını bahane ederek kortlardan uzak kalmasına rağmen 50 milyon dolarlık serveti kontrol ediyor. 2004-2005 yıllarında hiçbir turnuvaya katılmamasına rağmen Onıega, Adidas gibi şirketlerle devam eden kontratları ve katıldığı fotoğraf çekimleri sayesinde 6.5 milyon dolar kazandı.

Maria Sharapova
Wimbledon turnuvasını kazarak tüm dikkatleri üzerine çeken Rus Maria Şarapova'nın 10 yıl içinde 180 milyon dolarlık servete hükmetmesi bekleniyor. Sadece tenisten yılda kazancı 2 milyon dolar. Ancak sponsorluk anlaşmaları, katıldığı davetler, defileler, gösteri maçları sayesinde yıllık geliri 21 milyon doları buluyor. Dünya klasmanında 4'üncü sırada. Son turnuvada yarı finalde elendi.
338
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.