Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kasparov satrancı bıraktı

Kasparov satrancı bıraktı

Kasparov satranç kariyerine nokta koydu. Kasparov, "Satranç oynayacağım ama profesyonel olarak değil" dedi.

Satrancın efsane ismi 'Büyük Usta' Garry Kasparov (41), İspanya'nın güneyindeki Linares kentinde katıldığı bir turnuvadan sonra düzenlediği basın toplantısında emeklilik kararını açıkladı.

Amatör olarak oynayacak
Kasparov, "Çok sevdiğim için satranç oynayacağım, ancak profesyonel olarak değil. Amatör olarak bazı maçlara katılacağım, daha fazlası değil" diye konuştu.

Kasparov'un yakın zamanlarda çok büyük baskı altında olduğu için bu kararı aldığı ifade ediliyor.

Kasparov'un satranç serüveni
Azerbeycan'ın başkenti Bakü'de doğan Gary Kasparov'un satranç serüveni, 6 yaşındayken büyüklerinin çözmeyi beceremediği bir satranç problemini doğru yanıtlamasıyla başladı.

15 yaşında 'Usta'
Bir başka satranç dehası Botvinnik'in satranç okuluna devam eden Kasparov, 1978'de henüz 15 yaşındayken 'Usta', iki yıl sonra da 'Büyük Usta' ünvanını aldı. 1980'de dünya gençler şampiyonu, 1984'de SSCB şampiyonu oldu.

En genç şampiyon
Kasparov, 22 yaşında dünya şampiyonu Anatoli Karpov'u yenerek, satranç tarihinde "en genç dünya şampiyonu" oldu. Azerbaycan doğumlu Kasparov, şampiyon unvanını 2000'de öğrencisi Rus Vladimir Kramnik'e kaptırdı.
Yayın tarihi: 11.03.2005
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.