Magazin

Kargalar uyanık çıktı

Kargalar uyanık çıktı

Ağzındaki peyniri hikayedeki tilkiye kaptıran karga "aptal" değil "uyanık" çıktı. Ornitolog (kuşbilimci) Mustafa Kaya, sosyal kuş olan kargaların tehlike karşısında uyanık davranarak tongaya basmadığını söylüyor.

Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Ornitolog (kuşbilimci) Doç. Dr. Mustafa Kaya, kargaların sosyal kuş olduklarını belirterek "Kargalar en küçük tehlike karşısında uyanık davranırlar ve tongaya basmazlar" dedi.

Dr. Kaya, kargaların topluyaşamı tercih ettiklerini ifade ederek, birbirlerini tehlikelerden koruma güdülerinin gelişmiş olduğunu söyledi. Yaşam sürelerinin 10-15 yıl arasında değiştiğini belirten Doç. Dr. Kaya, şöyle devam etti:

"Sosyal kuş olan kargalar, en küçük tehlike karşısında uyanık davranırlar ve tongaya basmazlar. Davranış yöntemleri incelendiği masaldaki gibi aptal olmadıkları anlaşılır. Kargalar yiyecek yerken yada yerde dolaşırken içlerinden birisi, yüksek bir yere konarak gözcülük yapar. Olası bir tehlike karşısında çığlık atma şeklinde ses çıkararak ve ani haraketlerle arkadaşlarını uyarırlar. Böylelikle hayatlarını kurtarmış olurlar. Kargaların düşmanları ise kartal gibi yırtıcı kuşlar ile tilki, çakal gibi hayvanlardır."

Koloni yaşamın avantajları

Kargaların birçok çeşitleri olduğunu ifade eden Doç. Dr. Kaya, koloni halinde yaşamalarının yaşam standartlarını artırdığını söyledi.

Saksağanların da karga türüne girdiğine işaret eden Doç. Dr. Kaya, "Bu tür kuşların kendi içlerinde de çok sayıda türleri olduğu gibi ortak özellikleri, yılda bir kere Mart ayından itibaren kuluçkaya yatmalarıdır" dedi.

Kargaların kışın soğuktan korunmak için, tüylerini kabartarak dış ısı ile vücut ısısını dengelemeye çalıştıklarına işaret eden Doç. Dr. Kaya, yerleşim bölgelerinde yaşayan kargaların çatı aralarına tünediklerini kaydetti.
Yayın tarihi: 09.02.2002
407
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.