Magazin

Kangallar için birleş

Kangallar için birleş

Dayanıklılığı ve sadakatiyle ünlü Kangal köpeği için federasyon kuruluyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Kangal Köpeği Araştırma Merkezi sorumlusu Yusuf Ziya Oğrak, "2 bin kayıtlı yetiştirici ve köpeğe ulaştığımız zaman federasyon oluşacak. Ardından bu federasyon, Uluslararası Köpek Federasyonu'na (FCI) katılma hakkını kazanacak" dedi.

Dünya yanılıyor!
Kangal köpeği yetiştiricilerinin tespiti ve ellerindeki köpeklerin kayıt altına alınması amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında 'Kangal Köpeği Federasyonu' kurulacak. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kangal Köpeği Araştırma Merkezi sorumlusu Yusuf Ziya Oğrak, yurtdışındaki yanlış bilgilendirme sonucu, Türkiye'de sadece 'Anadolu Çoban Köpeği' adı altında tek bir ırk olduğu düşüncesinin bulunduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Oysa ülkemizde, 'Akbaş' ve 'Kars' gibi farklı özellikler taşıyan köpek türlerimiz de var. Federasyonlaşma bu köpeklerin de varlığının dünyaya tanıtılması anlamına gelecektir. Federasyonlaşma süreci tamamlandığı zaman Kangal köpeği, FCI'ye katılma hakkına sahip olacak. Ancak bunun için de kayıt altına alınmış ve yetiştiricisi bilinen en az 2 bin köpek gerekiyor."

Gen haritası çıkarılacak
Günümüzde saf Kangal ırkının korunmasının önemli olduğunu belirten Oğrak, Kangal köpeğinin gen haritasının çıkarılması için ODTÜ de çalışmalar yapıldığını söyledi. Sivas'taki Kangal Köpeği Araştırma ve Yetiştirme Merkezi'nde halen 20 kangal köpeği bulunuyor.
Yayın tarihi: 16.03.2005
566
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.