Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kangal dururken kurda ne gerek var!

Kangal dururken kurda ne gerek var!

CHP Mersin Milletvekili Zengin'e, Çoban Köpeklerini Araştırma Derneği Başkanı Kartay, "Yeniçeriler de Kangalları savaş köpeği olarak yetiştirdiler" diyerek destek verdi. Prof. Dodurka ise Kangalların arama-kurtarma için kullanılamayacağını söyledi.

CHP Mersin milletvekili Şefik Zengin, TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğü başta olmak üzere bazı kamu kuruluşlarında köpek eğitimi ve kullanımı gibi faaliyetler bulunduğunu belirterek, bu merkezlerde Alman kurtlarının kullanılmasını eleştirdi. Zengin, tartışmayı başlatan soru önergesinde, Sivas Kangal köpekleri ile Mersin-Tarsus Çatalburun köpeklerinin, köpek kullanan kurum ve kuruluşlar tarafından tercih edildiğini hatırlattı. Alman kurt köpekleri için yurtdışına ne kadar para ödendiğini konusunda Başbakan Erdoğan'ın bilgisi olup olmadığını da soran Zengin, "Bu köpeklerle ilgili araştırma ve üretim merkezi kurulması yönünde herhangi bir çalışma var mı" dedi.

Türkiye'nin en büyük Alman Çoban köpeği üreticilerinden Bafi K-9'un sahibi Leyla Büktaş ise daha önce Kangal üretmeyi de denediklerini, ancak Karacabey'den aldıkları damızlıklardan bozuk yavrular elde ettiklerini söyledi. Büktaş, yerli köpeklerin üretiminde uluslararası normlara uyulmadığı için safkan köpekler elde edilemediğini ileri sürdü.

Çoban Köpekleri Derneği Başkanı Doğan Kartay
"Yeniçeriler savaşa Kangal'la giderdi"

Yaşamının 52 yılını Kangal ve Türk Çoban köpeklerini araştırmaya adayan Doğan Kartay, Yeniçeri Ocağı'nda bir birlik olan 71. Orta'nın savaşa 500 erkek Kangal soktuğunu söyledi. Kartay, şöyle devam etti: ''500'ü aşkın Samsuncu Yeniçeri neferinin en az 500 yetişkin erkek Kangal'ı savaş alanına sürdüğü ve önemli karargáhların Samsunlarca korunduğu düşünülürse, 71. ortanın dişiler, yedekler ve yavrular ile birlikte altyapı olarak en az 200 Kangal'a sahip olduğu ortaya çıkar.''

İ.Ü. Veteriner Fakültesi'nden Prof.Dr. Tamer Dodurka
"Kangallar arama kurtarma yapamaz"

TSK'ya Alman Çoban köpeği önerdiğini söyleyen Prof. Dr. Tamer Dodurka, şöyle konuştu: ''Bu köpekler tüm dünyada arama kurtarma köpeği olarak tercih edilen köpekler. Kangal dünyanın hiçbir yerinde arama kurtarma köpeği olarak önerilmez. Cüsseleri ağır. Enkazda üzerine çıktığı yaralıyı ezer. Ama koruma görevinde çok iyidir.''

Bafi K-9'un sahibi Köpek Eğitmeni Leyla Büktaş
"Kangallar tasmayı sevmiyor"

Urla'daki çiftliğinde şecereli Alman Çoban köpeği, Rotweiller, Doberman ve Labrador üreten, orduya köpek temin eden Leyla Büktaş, özgürlüğüne düşkün Kangal köpeklerinin tasmayı sevmediklerini, bunun da eğitim sürecini olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Büktaş, şöyle devam etti: ''Şeceresi yedinci kuşağa kadar tutulmuş Alman Çoban köpeği için 27 bin euro ödediğimiz oluyor ama yavruları burada üretiyoruz. Ülkeye sanıldığı kadar yüksek maliyet getirmiyor."
(Hürriyet)
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.