Magazin

Kalın bel, kalp krizi habercisi

Kalın bel, kalp krizi habercisi

ABD'li bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, erkeklerde 101, kadınlarda ise 89 santimetreden geniş bel ölçüsü, hayra alamet değil!

ABD Ulusal Obezite Forumu bilim adamları, bel ölçüsünün kalp hastalıkları riskini belirlemede etkili olduğunu açıkladı. ABD'nin Orlando kentinde düzenlenen 'American College of Caridology' konferansında konuşan uzmanlar, kalp hastalıkları riskini ölçmek için vücut kütle indeksi (BMI) yerine bel ölçüsünün göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getirdi.

Felç riski de artıyor
Forum başkanı Dr. David Haslam, yağın türünün ve vücudun hangi bölgelerinde biriktiğinin kardiyovasküler rahatsızlıklar üzerinde etkili olduğunu belirtti. Karın bölgesinde biriken yağların, kalp krizi ve felç geçirme olasılığında artışa işaret ettiği ifade edildi.

Dr. Haslam, kadınlarda 89 santimetre, erkeklerde de 101 santimetrenin üzerindeki bel ölçüsünün kalp - damar hastalıkları, kalp krizi ve felç riskini önemli ölçüde artırdığı uyarısında bulundu. Haslam, "Bel ölçümü, kardiyovasküler hastalık riskini belirlemede öncelikli hale getirilmeli" dedi.

(Milliyet)
Yayın tarihi: 10.03.2005
447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.