Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Kalemle' tüp bebek...

'Kalemle' tüp bebek...

Tüp bebek tedavisi sırasında kalçadan yapılması gereken iğnelerin 'kalem'i üretildi. Anne adayları ilacı kendi kendilerine deri altına enjekte edebilecek.

Tüp bebek tedavisi gören anne adayları, yumurta gelişimini sağlamak için kalçadan her gün yapılması gereken iğneleri yeni üretilen 'enjeksiyon kalemiyle' artık kendi kendine de yapabilecek. Organon İlaç firması tarafından hizmete sunulan 'enjeksiyon kalemi' dün Mövenpick Hotel'de sinema oyuncusu Hülya Avşar'ın da katılımıyla düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.

Kadınlara kolaylık
Toplantıda konuşan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp, enjeksiyon kaleminin kolay ve hesaplı bir yöntem olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ertüngealp, şunları söyledi:

Anne adayları, yumurta gelişimini sağlamak için her gün kalçadan yapılması gereken iğneleri artık kendi kendilerine yapabilecekler. Enjeksiyon kalemiyle anne adayları da dozu daha kolay ayarlayabilecek. İğne korkusu olan anne adayları için küçük iğne ölçüsüyle ağrı minimum seviyeye indiriliyor.

Firmanın medikal direktörü doktor Alp Aracı ise enjeksiyon kaleminin doktor tarafından ücretsiz verileceğini söyledi. Aracı, şu bilgileri verdi: Tüp bebek tedavisi gören kadınlar kartuş içinde solüsyon haline getirdiğimiz ilacı eczaneden alıp, sadece kalemin içine yerleştirip, ayar düğmesinden doktorunun verdiği dozu ayarlayacak. Ve iğneyi evde, ofiste kendi rahatça yapabilecek. Ayrıca bu sistemle ilaç kalçaya değil göbeğin hemen yanında yağ dokusunun altına verilecek. Ve kadınlar bu enjeksiyonu yaptırmak için devamlı bir sağlık merkezine gitmek zorunda kalmayacak.

'Öncü olmak istiyorum'
Tanıtım toplantısına katılan bir çocuk annesi Hülya Avşar ise "Çocuk sahibi olmak isteyip de olamamak çok acı. Kadın olarak bu tür konularda öncülük yapmak istiyorum. Bu nedenle toplantıya katıldım" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 24.09.2003
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.