Magazin

Kalaşnikof votka şişesine girdi

Kalaşnikof votka şişesine girdi

Rusya'nın en ünlü ihraç malları votka ve kalaşnikofun adları, artık aynı üründe anılacak.

Votkanın AK-47 tipi kalaşnikof tüfeği ismiyle satışa sunulması, İngiliz girişimci John Florey'nin parlak buluşu sayesinde gerçekleşti. Florey, fikrini, Rusya'da yaşayan 84 yaşındaki dünyanın en ünlü silahlarının yaratıcılarından biri olan Mihail Kalaşnikof'a götürdü.

Kalaşnikof'tan onay
Kalaşnikof, isminin marka olarak kullanılmasına izin verdi ve yeni vokta şirketinin onursal başkanı ilan edildi. Rusya'nın St. Petersburg kentinde damıtılan ve İngiltere'ye ithal edilerek satışa sunulan ''Kalaşnikof Vokta''nın Londra'daki tanıtımına Mihail Kalaşnikof da katıldı.

Militanlar kullanıyor
İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Alman askeri tarafından vurulduktan sonra kalaşnikof tüfeğini icat eden Korgeneral Mihail Kalaşnikof, Reuters Televizyonu'na verdiği demeçte, Kalaşnikof tüfeklerin dünyada militanların ve çete üyelerinin seçtiği bir silah olmasıyla ilgili olarak, silahla ilgili asıl niyetlerin tamamen yurtseverlikle ilgili olduğunu belirtti.

Neden yaygınlaştı?
Kalaşnikof, ''Silahı uluslararası çatışmalar için yaratmadım. Ülkemin sınırlarını korumak için yarattım. Dünyanın her yerine yayılması benim suçum değil. Silahın güvenilirliği ve basitliği dünyaya yayılmasını sağladı'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 20.09.2004
909
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.