Magazin

Kahve kafeinsiz de uyarıcı

Kahve kafeinsiz de uyarıcı

Kahvenin uyarıcı etkisinin, bilinenin aksine sadece kafeinden kaynaklanmadığı, kafeinsiz kahvenin de aynı etkiyi yaptığı belirtildi.

Journal of the American Heart Association dergisinde yayınlanan habere göre, Zürih Üniversitesi`nde görevli bilim adamı Roberto Corti ve ekibi, 15 kişiye normal ya da kafeinsiz kahve içirdiler. Bilim adamları, her iki durumda da katılımcıların sinir sisteminin aktivitesinin yükseldiğini tespit ettiler.

Corti ve ekibi, düzenli olarak kahve içen kişilere kafeinsiz kahve verildiğinde tansiyonlarının çıkmadığını gözlemlediler. Ara sıra kahve içen deneklerin tansiyonunun ise belirgin bir şekilde çıktığı belirlendi. Kafeinin sinir sisteminin uyarılmasına ve tansiyonun yükselmesine neden olduğu bilgisinin yanlış ya da eksik olduğunu belirten Corti, kahvede uyarıcı etki yapan başka bir maddenin olması gerektiğini kaydetti. Bilim adamları, bu maddenin ne olduğunu henüz bulamadılar.
Yayın tarihi: 19.11.2002
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.