Magazin

'Kafayı kadınların vücuduna takmışlar'

'Kafayı kadınların vücuduna takmışlar'

Bu sezon 'Tatar Ramazan' dizisinde izlediğimiz Türkü Turan'la, Radikal gazetesinden Alpbuğra Bahadır Gültekin konuştu. Söyleşide, ekranların zarif oyuncusunun aynı zamanda sözünü sakınmadan konuşan biri olduğu görülüyor.

türkü turan

Herkesin bir şeyler söylemekten çekindiği bir ortamda, sen sözünü pek sakınmayan birisin...
Korkacak bir şeyim yok çünkü. Birçok oyuncu, özellikle Gezi Olayları ile ilgili hiç konuşmayıp, kendi fotoğraflarını paylaştı bu süreçte. Orada belki bir milyon insan sokaktayken, millet parti fotoğraflarını koydu. Birçok sevdiğim arkadaşlarımın gözümden düşmüşlüğü vardır bu dönemde.

Seni gerçek üstü şeyler cezbediyor olsa gerek.

Korku, bilimkurgu, fantastik şeyler… Yapılmamışı yapmak isterim. Klasik hikâyelerden binlerce var. Ama kadın filmi yapmıyoruz biz. Gerçek bir kadın hikâyesi yok Türkiye’de.

Neden?

Çünkü erkekler yazıp erkekler çekiyor kadın karakterlerini. O da kadın olmuyorlar çoğu zaman. Kadın yazar ve yönetmenler çoğalmalı, onlar kadın hikâyelerini anlatmalı.

Bu sektörde kadın olmak nasıl desem?

Zor. İş hayatında kadın olmak, hatta Türkiye’de kadın olmak zor.Türkiye’de erkekler kadınların vücutlarına kafayı takmış. Orası mı açık, burası mı kapalı? Örtülü mü, değil mi? Dekolte mi giyiyor? Hayatını nasıl yaşıyor, dul mu evli mi, bekar mı? Şu kadar çocuk yapmalı, kürtaj yaptırmamalı, hamileyken sokağa çıkmamalı… Eee başka? Beni eve zincirleyecek misiniz?

Sana göre tüm bu sorunların temelinde ne yatıyor?

Bütün bu problemlerin temeli cinsellik. Herkesin cinselliğini özgürce yaşaması gerekiyor. Mesela dizilerde öpüşme sahneleri sansürlenmemeli. Çünkü bu gerçek hayatta var. Gerçek hayatta olanları ne kadar baskılarsanız, toplum o kadar sapıklaşıyor. Cinsellik bir seçim değil, içgüdü. Bir insanın içgüdüsünü ne kadar bastırırsanız, o kadar saldırganlaşır. Bir insanı ne kadar aç bırakırsanız, o kadar delirir, hayvanlaşır. Kadınların başına gelen her şeyin sebebi bu. Oysa ki çocuk ergenliğe girdiğinde ailesinden ilk eğitimi almalı.

Yayın tarihi: 02.11.2013
2856
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.