Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadınların uzun yaşam sırrı

Kadınların uzun yaşam sırrı

Kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasının nedeninin, erkeklerin bakteriyel enfeksiyonlarla savaşma yeteneklerinin zayıflığı olabileceği bildirildi. Stirling Üniversitesi bilim adamları, çeşitli hayvanlar üzerinde yaptıkları incelemelerde, erkeklerin dişilere oranla ''parazitsel'' enfeksiyona çok daha fazla maruz kaldığını saptadılar.

Bilim adamları, hayvanlar dünyasında dişilerin erkeklerden daha uzun yaşamanının nedenini erkeklerin daha çok risk almasına bağlıyorlardı.

Imperial College London'dan Dr. Ian Owens ABD, İngiltere ve Japonya'da erkeklerin parazitlerin yol açtığı ölümlere kadınlardan ikikat daha fazla maruz kaldığının bilindiğini hatırlattı. Owens, diğer ülkelerde ise erkekler için bu riskin çok daha fazla olduğunu söyledi.

Owens, erkek bedeninin işleyiş biçiminin bağışıklık sistemlerinin etkinliğini azaltma eğiliminde olduğunu belirterek, bunu testesteron hormonuna bağladı. Owens, hadım edilmiş erkeklerle diğerleri arasında yapılan karşılaştırmalarda, hadım edilmişlerin 15 yıl kadar daha uzun yaşadığının saptandığını söyledi.

Owens, erkek bedeninin daha büyük ve dolayısıyla daha çok yeme durumunda olmalarının, erkeklerin enfeksiyona daha fazla maruz kalmasına yol açabileceğini de belirtti.

Tüm dünyada kadınların ortalama yaşam süresi erkeklerden daha fazla. Dünyada erkkelerin ortalama yaşam süresi 65 iken, kadınların yaşam süresi 70 yıl.

(aa)
Yayın tarihi: 20.09.2002
327
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.