Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadınların korunma yöntemi sadakat

Kadınların korunma yöntemi sadakat

Durex'in yaptırdığı araştırma Türkiye'de 10 erkekten altısının, dört kadından birinin tek gecelik ilişki yaşadığını ortaya çıkardı. Tek gecelik ilişkiler eğitim düzeyi ile birlikte artıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 43'ü prezervatif kullanırken yüzde 14'lük bölümü ise geri çekip dışarıya boşalma yöntemini tercih ediyor.

Prezervatif üreticisi Durex tarafından yaptırılan ''Trend 2003'' araştırmasında 18 ilde 1971 kişi ile görüşüldü. Araştırmaya göre Türkiye'de ilk cinsel ilişkiye girme yaşı erkeklerde 17, kadınlarda 20'ydi. Tek gecelik ilişki konusuna da değinildi. Sonuç şöyle: Kadınların dörtte biri, erkeklerin yüzde 58'i bir gecelik ilişki yaşamış. Bir gecelik ilişki yaşama oranı 16-20 yaş arasındakilerde ve eğitim düzeyi ortanın üzerinde ve üst düzeyde olan kişilerde artış gösteriyor.

ERKEKLERDE PREZERVATİF
Durex Türkiye Genel Müdürü Erdinç Nuray'ın verdiği bilgiye göre, Taylor Nelson Sofles Piar araştırma şirketine yaptırdıkları anketlerde ''İlk cinsel ilişkide hangi korunma yönteminin kullanıldığı'' sorusuna ankete katılanların yüzde 43'ünün prezervatif kullandığı, yüzde 17'lik bölümünün korunmadığı, yüzde 14'lük bölümünün de geri çekip dışarıya boşalma yöntemini seçtiği cevabını verdi.

Prezervatif kullanma nedenleri arasında cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan korunmak yüzde 44 oranıyla ilk sırada gelirken, güvenilirlik ve doğum kontrolü ikinci sırada yer aldı. Araştırmanın sonucu cinsel hastalıklardan korunma yönündeki bilincin arttığını ortaya koydu: 21-24 yaş grubu kişilerin yüzde 51'i ve üniversite mezunlarının yüzde 59'u cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanıyor.

Araştırmada, katılımcılara sorulan ''Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için hangi önlemlerin alındığı'' sorusuna, katılımcıların dörtte birinden fazlası, herhangi bir önlem almadığı cevabını verdi. Bu oran, kadınlarda ve kırsal alanlarda yaşayan 40 yaş üzerindeki kişilerde genel ortalamanın üzerine çıktı. Bu soruyla bağlantılı olarak sorulan, ''Önlem alanların ne gibi önlemler aldıkları'' sorusuna ise en fazla sadakat olması gekektiği vurgulandı. Bunu sırasıyla her zaman prezervatif kullanmak ve yeni ilişkiye girileceği zaman prezervatif kullanmak önlemleri takip etti. Bu bulgu cinsiyet bazında incelendiğinde, kadınların aldığı önlemlerin başında sadakat, erkeklerde ise her zaman prezervatif kullanmak geldi.

16-17 YAŞ SABIRSIZ
Araştırmanın ''Yeni tanışılan birisiyle cinsel ilişki yaşamak için beklenilen süre'' sorusuna erkekler üç ay, kadınlar ortalama altı ay cevabını verdi. Ama 16-17 yaş grubundaki gençlerin dörtte birlik bölümü bu süreyi ortalama bir hafta olarak açıkladı.

Araştırmanın ''Cinsellikte en çok ve en az korkutan faktörler'' sorusu verilen cevaplar incelendiğinde ise en çok AIDS'e yakalanmaktan korktuklarını, bunu frengi ve bel soğukluğunun takip ettiğini sıraladılar. En az korkulan faktörlere cevap ise vücutlarının çekiciliğini kaybetmesi oldu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 27.12.2003
561
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.