Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadınlarda evlilik yaşı yükseliyor

Kadınlarda evlilik yaşı yükseliyor

Türkiyede 45-49 yaş grubundaki kadınların ilk evlenme yaşı 18 iken, 25-29 yaş grubundaki kadınların ilk evlenme yaşı 20 olarak belirlendi. Kadınların yüzde 96'sı 30 yaşına kadar evleniyor.

Türk kadınları, geçmiş yıllara göre daha geç evlenme eğilimi gösteriyor. Kadınların ortalama evlenme yaşı 19'a yükseldi.

Türkiye'de kadınların yüzde 96'sı 30 yaşına kadar evleniyor. Doğurganlık çağının sonuna gelindiğinde kadınların sadece yüzde 1'inin hiç evlenmemiş olduğu görülüyor.

İlk evlenme yaşının ortalama 19 olurken, 45-49 yaş grubundaki kadınların ortalama ilk evlenme yaşının 18, bu rakam 25-29 yaş grubundaki kadınlar için 20'ye yükseliyor.

Bölgelere göre değişiyor

Ortalama ilk evlenme yaşı yerleşim yerleri, bölgeler ve eğitim düzeyine göre farklılık gösteriyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan kadınlar, Batı'da yaşayanlara göre yaklaşık 2 yıl daha önce evlenirken, hiç eğitimi olmayan kadınlar ile en az ortaokul eğitimi olan kadınlar arasında ortalama ilk evlenme yaşında 5 yıllık fark bulunuyor.
Yayın tarihi: 25.08.2001
424
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.