Magazin

Kadında kalp krizi riski daha yüksek

Kadında kalp krizi riski daha yüksek

Erkek hastalığı olarak bilinen kalp-damar sorunları ve kalp krizinin kadınları daha fazla etkilediği ortaya çıktı.

Eczacıbaşı İlaç Firması'nın 14 Mart Tıp Bayramı Haftası nedeniyle düzenlediği etkinliklerine katılmak üzere İstanbul'a gelen Prof. Dr. Murat Tuzcu, kalp krizi belirtilerinin erkekler ve kadınlarda birbirinden farklı olduğunu söyledi. Bu nedenle tıp merkezlerinde sorunun tanımlanmasının zor olduğunu, zaman aldığını vurgulayan Prof. Tuzcu, kalp krizi riskini akıllarına bile getirmedikleri için kadınların doktora başvurmakta geç kaldığını söyledi. Prof. Tuzcu şöyle konuştu:

''Erkeklerde kalp krizi belirtileri net olarak gözlenebiliyor. Hasta geldiğinde göğsünde sıkıntı olduğunu ifade ediyor, kolundaki ağrıdan şikayet ediyor. Kadınlarda ise sorun ilk bakışta kalp krizini akla getirmeyecek, tipik olmayan belirtilerle ortaya çıkıyor. Mesela günlerce süren yorgunluk, ağrılardan şikayet edenleri araştırdığımızda kalp krizi geçirdiklerini görüyoruz.''

DAHA ÖLÜMCÜL
Prof. Tuzcu, modern tıbbın henüz organizmasını yeterince tanımadığını savundu. Sağlık merkezine başvuran çoğu kadının şikayeti kalp krizini çağrıştırmadığı için test yapılmasına bile gerek duyulmadığını söyledi. Aynı şikayetlerle başvuran 55 yaşın üstündeki erkek hastaların izlemeye alındığını vurgulayarak kadınların sorunun çoğunlukla gözden kaçtığını belirtti. Prof. Dr. Tuzcu ''Erkeklerde denenen yeni tedavi yöntemlerinin kadınlarda da yararlı olacağı sanılıyordu. Oysa birçok araştırmaya göre, hastalık ortaya çıktıktan sonra kadınlarda ölüm oranı erkeklerden çok daha yüksek. Kadınların sorunlarının geç farkına varması ve buna bağlı olarak hastaneye geç gitmesi tedavi olasılığını zayıflatıyor'' dedi.

Prof. Tuzcu, kadınlara sigarayı bırakma çağrısında da bulundu. Özellikle yüksek tansiyon, kolesterol, insüline direnç gösterme gibi üçlü metabolik sendrom yaşayanlarda sigaranın ölümcül etki yarattığını vurgulayarak 'Sigarayı bırakmakla kazanılacak yarar, ilaç kullanmakla kazanılacak yararın çok çok üstünde' dedi.

E vitamini kalbe faydalı değil
Prof. Tuzcu, 5 yıl öncesine kadar kalp hastalarına iyi gelir düşüncesiyle reçetelere E vitamini yazdıklarını belirterek şunları söyledi:

''Çünkü antioksidan olduğunu, kalp hastalığına iyi geldiğini düşünüyorduk. Karşılaştırmalı bilimsel çalışmalar E vitaminin bu anlamda hiçbir yarar taşımadığını, hatta bazı çok karmaşık kan yağı sorunlarında zararlı etki yaptığını gösterdi. Menopoza giren kadınlara kalp hastalıklarını önlemesi için verilen çoğu vitaminin işe yaramadığı anlaşıldı. C vitamini, betakaroten, magnezyum ve kalbin ritmini düzenleyen bazı ilaçların da bu alandaki yararsızlığı kanıtlandı. Buna karşılık doktorun tavsiye ettiği tansiyon, kolesterol düşürücü ilaçlar ihmal ediliyor. Halbuki ilaçların vitaminden kat kat etkili olduğunu gösteren birçok araştırma mevcut.'
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 17.03.2004
306
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.