Magazin

Kadın soyunur, erkek konuşur!

Kadın soyunur, erkek konuşur!

Yapılan bir araştırmaya göre, sinema tarihine damga vuran çok sayıda kadın oyuncuya rağmen beyaz perdenin kanunları hala değişmedi: Kadın soyunur, erkek konuşur.

Yapılan bir araştırma beyaz perdede kadınlara hala erkeklere gösterilen saygının gösterilmediğini ortaya koydu.

Güney California Üniversitesi Annenberg İletişim ve Gazetecilik Fakültesi tarafından 2008'in en çok izlenen 100 filmi incelenerek yapılan araştırmada, filmlerde erkeklerin konuşma bölümlerinin oranının yüzde 67 iken, kadınlarınkinin sadece yüzde 33 olduğu ortaya konuldu.

Aktrislerin daha çok seksi giysiler içinde ya da en azından kısmen çıplak olarak gösterildiği belirlendi. Film süresi içinde seksi giysiler içinde gösterilme oranı, kadınlar için yüzde 26 iken, yarı çıplak gösterilme oranı kadınlarda yüzde 24, erkeklerde ise sadece yüzde 8.

Tahrik edici bir şekilde gösterilen aktrislerin çoğu 21 yaşından küçük ve bu oran yüzde 40. 21-39 yaş arası karakterlerin bu şekilde gösterilme oranı yüzde 32, daha yaşlı kadınlar için ise ise yüzde 30.

21 yaş altı kadın kadın karakterler, perdede diğer karakter tarafından film süresinin yüzde 29'unda 'çekici' diye niteleniyor. 21-39 yaş arası kadınlarda bu oran yüzde 18 iken, 40 yaş üstünde sadece yüzde 8.

Araştırmacılar ayrıca, erkek yönetmenlerin, yazarların ve yapımcıların sayısının kadın yönetmen, yazar ve yapımcılardan beş kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

(Gazeteport)
Yayın tarihi: 25.04.2011
853
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.