Magazin

Kadın erkeği neden aldatır

Kadın erkeği neden aldatır

Uzmanlara göre kadınlar tek eşliliğe inanmasına karşın çeşitli nedenlerle eşlerini veya sevgililerini aldatıyor. İşte kadınların aldatma nedenleri...

Psikiyatristlere göre, kadılar tek eşliliğe inanmalarına karşın çeşitli nedenlerle eşlerini ya da sevgililerini aldatabiliyor.

Psikiyatrist Uz. Dr. Nihat KAYA, erkeklerin eşlerini aldatmasının hep gündemde olmasına ve konuşulmasına karşılık kadınların aldatmasının biraz gizli kaldığını söyledi. "Çünkü, kadınlar erkekler gibi bunu bir övünme veya `skor' meselesi haline getirmezler" diyen Kaya, erkeklerin "ne kadar erkek" olduklarını "beraber oldukları sayısının çokluğuyla" ölçtüklerini belirtti.

Kaya, kadınların ise istisnalar hariç tek bir erkeğe bağlandıklarını, `skor" dertlerinin olmadığını vurguladı. Kaya, bütün bunlara karşı tek eşliliğe inanan kadının erkeğini aldatma nedenlerini şöyle sıraladı:

- Birliktelikte sevgi, aşk, romantizm, heyecan, sürpriz arayan çoğunlukla kadındır. Erkek için eve giderken eşine çiçek götürmek, özel günlerinde hediyeler almak gereksiz geliyorsa; yağmurlu havada yürümek, el ele tutuşmak bir şey ifade etmiyorsa; erkek eşine, kadınına duygusal olarak ulaşmıyor yetemiyor demektir. Bu durumda kadın eşini, sevgilisini aldatabilir.

- Erkeklerin `seni seviyorum' demekten çekinmesi, kadının duygusal taleplerine yanıt vermemesi durumunda kadınlar üzülüp düş kırıklığına uğrayabilir.

- Sürekli sözel ve fiziksel şiddete uğrayan, yaptıkları küçümsenen, aşağılanan bir kadın; günün birinde kendisine iltifat eden `adam yerine koyan', sevgi sözcükleriyle hitap eden bir erkekle karşı koyamayabilir.

- Kadının ekonomik özgürlüğünü kazanıp, erkeğinin `önüne geçmesi' bazı kadınların `uyuyan dürtülerini' gıdıklayabilir.

- Evlilik yaşının çok erken olması, kalabalık aile içinde yaşama, eşiyle rahat ve huzurlu bir ortamda aşk yaşamayan kadınlar da aldatabilir. Kalabalık aile modelinde kadın eşiyle rahat ve özgür bir cinsellik yaşayamaz.

Özellikle bir de ağır sorumlulukları varsa cinsellik ve kadınlığı ikinci plana itilir. Günün birinde bu yönlerine vurgu yapan ve uyandıran bir erkek kadına cazip gelebilir.

- Cinsel yaşamlarında erkeğin bencil davranması ve kadını düşünmemesi de aldatmaya itebilir.

- Erkeklerin kadının cinsel uyarı bölgelerini çok iyi öğrenmesi gerekir. Kendisini tutmasını ve kadını hazırlamasını bilmelidir. `Kendi işini bitirip' eşine sırtını dönen erkek bir gün `sırtından vurulabilir'.

- Bazı ruhsal ve fiziksel hastalıklar kişiyi aldatmaya itebilir. Depresyon geçiren bir kadın çektiği acıyı yalnızlığı gidermek için (eşiyle de biraz sorunluysa) eşini aldatabilir.

- Düşünce-duygu ve davranışları aşırılığa, taşkınlığa giden `manik' bir hasta da hiçbir kural tanımadan eşini aldatabilir.

- Kişilik bozukluklarında borderlayn, histerik ve psikopat kişiliklerde eşlerini zaman zaman aldatabilir.

- Çoğul kişilik bozukluğu olan bir kadın kişiliklerinden biriyle aldatmayı gerçekleştirebilir.

- Diğer yandan temporal epilepsi bir insanda nöbeti esnasında böyle bir şey yapabilir ve hatırlamayabilir.
Yayın tarihi: 01.06.2002
664
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.