Magazin

Kaçırılmayacak cazcıları seçtiler

Kaçırılmayacak cazcıları seçtiler

10. Uluslararası İstanbul Caz Festivali başlıyor. Festival için emek harcayanlara ve ünlü isimlere "Asla kaçırmayacağınız sanatçılar kimler?" diye sorduk. En çok Marcus Miller adı öne çıktı...

Cazseverlerin sabırsızlıkla beklediği 10. Uluslararası İstanbul Caz Festivali için geri sayım başladı. Caz, rock ve modern müziklerin temsilcilerini buluşturan Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 4-20 Temmuz tarihleri arasında düzenleniyor.

Marcus Miller, Brad Mehldau Trio, Ornette Coleman ve Simply Red gibi ünlü isimlerin buluşacağı festival 40 topluluk ile 300'ün üzerinde yerli ve yabancı müzisyeni ağırlayacak.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği ve Garanti Bankası'nın sponsor olduğu festivalde bu yıl ilk kez Genç Caz Konserleri düzenleniyor. Ücretsiz sokak konserleri de organizasyonun önemli bir parçası.

Açıkhava konserleri İngiliz soul-pop grubu Simply Red ile başlayacak. Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu müzik ve sinema yıldızı Jane Birkin'i de konuk edecek. Birkin'in son projesi "Arabesque" büyük ilgi görmüştü.

Genç Türk grup Audiofact'in, Brooklyn'li müzisyenlerle birlikte İstanbul'a özgü görüntü ve seslerin eşliğinde vereceği 8 Temmuz'daki konserin ikinci yarısında sahneye piyanist / besteci Fahir Atakoğlu çıkacak.

Bas gitarın virtüözlerinden Marcus Miller da Açıkhava'da konser veriyor. Miller en fazla ilgi görmesi beklenen sanatçılar arasında. Zakir Hussain ise klasik Hint müziğiyle cazı buluşturan Summit projesi ile karşımıza çıkacak. Bir başka renkli gece 15 Temmuz'da Grammy ödüllü Buena Vista Social Club üyesi İbrahim Ferrer ile yaşanacak. Ertesi gün ise saksofon sanatçısı Ornette Coleman, triosuyla birlikte sahne alacak. Mercedes Sosa, çağdaş Avrupa cazının temsilcilerinden Esbjörn Svensson Trio, piyanist Hüseyin Sermet, İtalyan müzisyen Gianluigi Trovesi, yumuşak sesi ve Afrika esintili müziğiyle dikkat çeken Malia da sevenleriyle buluşacak. n

Hangi konserlere gidiyorlar?
Görgün Taner (İKSV Genel Müdürü)
1) Simply Red
2) Jane Birkin
3) Esbjörn Svensson Trio
4) Marcus Miller
5) Brad Mehldau

Nil Karaibrahimgil (Müzisyen)
1) Simply Red
2) Jane Birkin
3) Malia
4) Marcus Miller
5) Mercedes Sosa

Okay Temiz (Müzisyen)
1) Marcus Miller
2) Zakir Hussain
3) Mercedes Sosa
4) Ornette Coleman

Önder Focan (Müzisyen)
1) Brad Mehldau
2) Beck's Big Band
3) Esbjörn Svensson Trio
4) Marcus Miller
5) Önder Focan!

Teoman (Müzisyen)
1) Simply Red
2) Jane Birkin
3) Cengiz Baysal Beşlisi
4) Marcus Miller

Fatih Erkoç (Müzisyen)
1) Marcus Miller
2) Simply Red
3) Jane Birkin
4) Fahir Atakoğlu
5) Ornette Coleman

Yavuz Baydar (Gazeteci)
1) Marcus Miller
2) Eliades Ochoa
3) Ornette Coleman
4) Trovesi Octet
5) Esbjörn Svensson Trio

Kerem Görsev (Müzisyen)
1) Hüseyin Sermet Quartet
2) Brad Mehldau Trio
3) Marcus Miller
4) Buena Vista Social Club'ın sunduğu İbrahim Ferrer
5) Ornette Coleman

Kenan Onuk (TV programcısı)
1) Brad Mehldau Trio
2) Ela Kori Mu
3) Ornette Coleman
4) Hüseyin Sermet
5) Simply Red
(Milliyet)
Yayın tarihi: 29.06.2003
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.