Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Japonya'da ölüm yaşamdan pahalı

Japonya'da ölüm yaşamdan pahalı

Dünyada en pahalı cenaze töreninin olduğu Japonyada, törenin bedeli 17 bin 300 dolar. Budist geleneğine uyularak yapılan tören 2 milyon 300 bin milyon Yen'i (23 milyar 128 milyon lira) buluyor.

Dünyada yüksek kiralar nedeniyle yaşanacak en pahalı ülkeler sıralamasında ilk sırada yer alan Japonya'da, cenaze masraflarının da diğer ülkelerle kıyaslanamayacak kadar yüksek olduğu belirlendi.

Ölmek de, yaşamak da zor

Alman Deutche Welle Radyosunun haberine göre, cenaze giderleri konusunda yapılan araştırma, Japonya'nın yaşanması ve ölünmesi en zor ülke olduğunu ortaya koydu.

Japonya'daki cenaze giderlerinin ABD'den 3, İngiltere'den 10 kat daha fazla olduğu saptandı. Japonya ekonomisindeki gerileme ve defin giderlerinin olağanüstü yükselmesi ile bu ülkede cenaze konusunda yeni pazarın açıldığı belirtildi.

49 günlük fatura

Geleneklere göre tipik bir Japon cenaze töreni, yakılma işlemi ile başlıyor ve küllerin gömüleceği 49'uncu günün sonuna kadar çeşitli anma törenleri ile devam ediyor.

Bu törenlerde gelen konuklara mutlaka yiyecek-içecek ikram edilirken, havlu ve yeşil çay gibi hediyeler veriliyor.

Aileler, rahiplere tam bir Budist töreni için ayrıca 3 bin ABD dolarına (3 milyar 920 milyon lira) bahşiş vermek zorunda kalıyor.

Budist rahipler, bununla da yetinmeyerek, "Ölenin ruhuna cennete kadar rehberlik etmek" üzere yakınlarının arzusuna bağlı 6 bin 400 dolara (8 milyar 366 milyon lira) eşit para alıyor.

Kül sorunu

Her 10 cenazeden 9'unun Budist geleneklerine göre kaldırıldığı Japonya'da yakılan cenazenin küllerinin savrulacağı yer de Japonlar için büyük önem taşıyor.

Parası olmayanların külleri dağa-taşa savrulurken, lüksü tercih eden aileler, ölülerinin küllerini yüksek paralar ödeyerek, Fuji Dağı'nı gören deniz kıyılarına dökmeyi tercih ediyor.

Japonya'da bu konuda ileri düzeyde gelişen sektör bulunduğu, ölü küllerinin posta ile gönderilebildiği, bu iş için en az 500 doları gözden çıkarmak gerektiği ifade edildi.

Yabancıların ilgisi

Cenaze giderlerinin bukadar yüksek olması nedeniyle yabancı şirketler Japonya'da özel hizmet vermek için birbirleriyle yarışıyor.

14 yıldan bu yana Japonya'da "Uluslararası Morg Servisi" isimli şirket işleten Bill Stevenson, işlerinin iyi olduğunu belirterek, "Japonlar, cenaze konusunda son derece iyi müşteri" dedi.
657
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.