Magazin

Jackson'a renkli jüri

Jackson'a renkli jüri

Michael Jackson'ı yargılayacak jüride beyaz, Latin ve Asyalı var, siyah yok. Bir üyenin kardeşi tecavüz kurbanı, akrabası da tacizden hapiste.

Michael Jackson'ın kaderini belirleyecek jüride siyah hariç her renkten ve kesimden insan var. Ünlü popçunun çocuklara cinsel taciz suçlamasıyla yargılanacağı dava için jüri seçimi jet hızıyla yapıldı.

Davada, Hollywood yıldızları Eddie Murphy ve Macauley Culkin ile soul şarkıcısı Smokey Robinson da tanık olarak dinlenecek.

Santa Maria'da görülen davada, mahkeme yargıcı Judge Rodney S. Melville, bir jürinin seçildiğini resmen açıkladı. 20-79 yaş arasında, yedisi beyaz, üçü Latin kökenli, biri Asyalı, toplam dört erkek ve sekiz kadından oluşan jüride tek bir siyahın bile bulunmaması dikkat çekti.

Üyeleri belirleyen avukatlar, jürinin, davanın görüldüğü Santa Maria'nın genel tablosunu yansıtmasına dikkat ettiklerini belirtti. Tamamının isimleri açıklanmamakla birlikte, bazı jüri üyelerinin yaşamöyküleri ilginç.

Jüri üyelerinden, bir okulda temizlik görevlisi olarak çalışan 42 yaşındaki bir kadının, kız kardeşi çocukluğunda tecavüze, iki yeğeni de cinsel tacize uğramış. Kadının kayınbiraderinin de cinsel taciz suçundan hapiste bulunduğu belirtildi.

79 yaşındaki bir başka jüri üyesi kadının ise torununun fahişelik yapmaktan sabıkası bulunduğu kaydedildi. Ayrıca 62 yaşındaki bir mühendis, 50 yaşındaki bir at eğitimcisi ve 21 yaşındaki fiziksel engelli bir üniversite öğrencisi de jüri üyeleri arasında bulunuyor.

10 ayrı suçlama
Jüri üyeleri yemin ettikten sonra savcılık ve savunma makamları sekiz yedek üyenin seçimi işlemine başlayacak. 10 ayrı suçlamayla karşı karşıya bulunan Jackson, suçlu bulunursa 20 yıla kadar ağır hapisle cezalandırılabilecek. Davanın altı ay sürmesi bekleniyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 25.02.2005
495
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.